Extrém

22. května 2015 16:03

Petr Cífka

Den blbec: Číňanovi během půl hodiny proteklo mezi prsty 350 miliard korun!

Jak obchodník se soláry pochopil podstatu rčení "lehce nabyl, lehce pozbyl"...

Založit si někam poslední týden před výplatou rezervní "kápézetkovou" pětistovku může vypadat jako konec světa, ale čínský byznysmen Li Hejun řeší existenční problémy v úplně jiných finančních řádech. Jeden z nejrychleji rostoucích čínských miliardářů dostal během jediné hodiny tak studenou sprchu, že se jen tak nevzpamatuje. Další prasklá bublina na finančním trhu? Spíš průhledná spekulace, která se vymknula kontrole.

Lee Hejun je totiž předseda Hanergy Thin Film Power, jedné z největších asijských solárních firem, které působí na burze v Hongkongu. Od začátku roku se hodnota firmy ztrojnásobila, a to prosím nemá Hongkong žádné příjemné solární daně jako je znáte od nás, a ačkoliv se teď v jeho okolí na ekologii poměrně dost hraje, nikdo tu nikomu nesype do kapes miliardy. A přesto měla Hanergy Thin Film Power hodnotu vyhoněnou na 40 miliard dolarů. Jen pro představu, přední americké solární společnosti, které na trhu působí mnohem déle a provozují mnohonásobně více panelů, mají tržní hodnotu někde kolem šesti miliard.

Hanergy Thin Film Power generovala od začátku roku fantastické zprávy o svých tržbách, ale většina peněžních toků začínala a končila u její mateřské společnosti - Hanergy. Nebylo možné dohledat nic dalšího, a tak všichni napjatě očekávali výroční zprávu pro akcionáře společnosti. Lee Hejun na ní měl prezentovat hospodaření firmy za poslední kvartály a výhled do budoucna. Místo toho se akcionářům omluvil strohým mailem, ve kterém stálo: "Omlouvám se za svou neúčast na zasedání. Mám něco na práci." Krátce po zveřejnění této zprávy spadly akcie firmy o 42%. Lee Hejun tedy organizací svého pracovního rozvrhu připravil firmu o čtrnáct miliard dolarů.

Zřejmě to byla sázka na shovívavost akcionářů, protože šéf jiné čínské solární firmy - Yingli Green Energy - jen o den dříve prohlásil, že má vážné pochybnosti o dalším růstu firmy v tak razantním tempu jako doposud. Konzervativní a vlastně docela upřímné prohlášení stálo Yingli během několika hodin 37% hodnoty akcií.Lee Hejun se tak jenom držel hesla "mlčeti zlato". A jeho chlebodárci mu to sečetli i s úroky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také