Extrém

6. listopadu 2015 15:11

redakce Prima Lajk

FOTO: Měl dost toho, jak si lidé myslí, že není postižený. Tak jim na Facebooku ukázal, jak vypadá Crohnova choroba

Mladý Angličan Ste Walker byl na nákupu v lékárně, když mu jeden ze zákazníků řekl, co tam vlastně dělá, když vůbec nevypadá nemocně. Jenže i když to není vidět, Ste trpí Crohnovou chorobou, která způsobuje záněty trávicího ústrojí, a jen za poslední dva roky ho třikrát operovali.

Rozhodl se proto, že světu ukáže, že i když nevypadá na první pohled nemocně, pod jeho tričkem se skrývají hadičky a jiné lékařské pomůcky, které mu pomáhají postižení překonávat. K fotce, která zobrazuje jeho jizvy po operacích, přidal i selfíčko. To ho ukazuje jako úplně obyčejného kluka, na němž byste nepoznali, že vede neustálý boj s postižením… a lidmi, kteří si myslí, že je zdravý.

„Že vypadám normálně, ještě neznamená, že netrpím vážným postižením. Když se na mě podíváte, vypadám jako obyčejný chlap mého věku, ale to proto, že chci, abyste mě takhle viděli. Když se podíváte blíž nebo se mě zeptáte na pár otázek, uvědomíte si, že trpím vážnou chorobou,“ říká Ste.

„Takže až mi příště někdo řekne ´vypadáš úplně v pohodě, tak proč používáš toalety pro invalidy, parkuješ na místě pro invalidy, zatěžuješ systém, nejsi postižený, nepotřebuješ tu hůl‘, tak ať se zastaví a uvědomí si, že třeba chci BÝT NORMÁLNÍ. Nevíte, čím si denně procházím, a nemáte právo mě soudit jen na základě toho, že si myslíte, že nejsem postižený, když to postižení nevidíte. Tak se zamyslete, než začnete mluvit, uvědomte si souboj, kterým procházím, jen abych vylezl z postele, oblékl se a snažil se vypadat ‚normálně‘.“

Fotka dostala na Facebooku už přes 68 tisíc lajků a sdílelo ji na 22 tisíc lidí.


Přečtěte si také