Extrém

18. května 2016 16:37

redakce Prima Lajk

Konec anonymity! Nová aplikace rozpozná obličej a najde si váš profil na sociálních sítích!

Nastal definitivní konec soukromí a bezpečí na internetu?

Báli jste se chvíle, kdy o vás bude moci neznámý člověk díky moderním technologiím a internetu zjistit cokoliv a vy už nebudete mít vůbec žádné soukromí? Tak tato doba zřejmě definitivně nastala. Ruští vývojáři totiž přišli na trh s aplikaci FindFace, která zvládne rozpoznat vyfocený obličej a ihned k němu vyhledá odpovídající profily na sociálních sítích. Stačí tedy jen, když si vás někdo vyfotí na ulici a díky této aplikaci může během pár vteřin najít váš internetový profil, kde si o vás zjistí vše potřebné!

Aplikace může díky speciálnímu algoritmu porovnávat miliardu fotografií za necelou vteřinu a momentálně je propojena se sociální sítí Vkontakte, ruskou obdobu Facebooku, kterou využívá přes 200 milionů lidí. Aplikaci si pak stáhlo za pouhé 2 měsíce více než půl milionu uživatelů a bylo provedeno přes 3 miliony vyhledávání. A tento počet neustále roste. Zakladatelé se sice brání, že služba byla vytvořena zejména za účelem seznámení, už nyní je ale využívána i k jiným účelům.

O spolupráci s aplikací tak má zájem například ruská policie či moskevské úřady, jež mají přístup k bezpečtnostním kamerám a tato rychlá identifikace obličeje by jim mohla velmi pomoci. Už nyní údajně pomohla dopadnout řadu dlouho hledaných pachatelů. Existují zde ovšem pochopitelně i obavy, že by mohla být aplikace využívána k jíným účelům. Už nyní pak navíc v Rusku vzrostly případy internetové šikany, kdy lidé díky aplikaci vyhledali striptérky či pornoherečky a začali je obtěžovat. Někteří proto doufají, že se služba brzy nerozšíří do celého světa. Snad se tedy brzy nedočkáme verze propojené se samotným Facebookem. Zdá se ale, že konec anonymity a bezpečí na internetu je prostě nevyhnutelný.

Sdílejte článek
Štítky Facebook aplikace obličej bezpečí sociální síť Rusko

Přečtěte si také