Extrém

17. května 2016 11:12

Tereza Javorová

Nejstarší dámě světa je 116 let! Z jejího tajemství dlouhověkosti se vám ale zvedne žaludek...

Této staré dámě je neuvěřitelných 116 let. Velice vás ale překvapí, jak nechutné může být tajemství na její dlouhý život.

Stařenka Emma Morano narozena v severní Itálii se narodila 29. listopadu roku 1899. A jelikož minulý týden zemřela v NY Susannah Mushatt Jones, stává se Emma Morano jedinou žijící osobou narozenou v 19. století.

Na svůj věk má celkem dobrý zdravotní stav. Co je však jejím tajemstvím? Každý den sní 3 vejce, s tím, že dvě z toho jsou syrová. A k tomu přidá trošku syrového mletého masa. Stravuje se takto už od svých 20 let, kdy jí doktoři diagnostikovali anémii.

Její život si prošel hodně událostmi. Od dvou světových válek až po vynález internetu. Její život byl určitě velice pestrý. Jenže po tom, co v roce 1938 opustila svého násilného manžela a zemřelo jí její jediné dítě, zůstala sama. Ale přání k narozeninám jí na důkaz úcty poslal i italský prezident Sergio Mattarella.

Sociální život však pro ni není zrovna snadný. I když její zdravotní stav není vzhledem k jejímu věku vůbec špatný, odrazilo se to na zraku a sluchu. To stařence společenský život velice ztěžuje a navíc, většina z jejích přátel už je dávno po smrti. Emmu Morano však optimismus nepřechází, dál se věnuje své nezvyklé stravě a pečuje o sebe i své zdraví.

Sdílejte článek
Štítky Itálie zdravotní stav žaludek stařenka tajemství dlouhověkost Sergio Mattarella syrový Emma Morano

Přečtěte si také