Extrém

1. října 2017 17:02

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Vědci dokázali, že by pracovní den měl mít jenom 3 hodiny. Jak je to možné?

Konec nudy v práci, průzkum ukázal, že by se mělo pracovat jen 3 hodiny.

Máme skvělé novinky pro všechny nudící se zaměstnance: vypadá to, že běžný pracovín den by měl mít jen tři hodiny, ne osm! Ne,to není teorie líných HR manažerů, kteří sní o tom, že budou v hospodě už od oběda. Přišli s ní vědci. Tedy, ne tak úplně vědci, ale spíše statistikové, kteří provedli výzkum na vzorku 1 989 respondentů a zjistili, že lidé během pracovní doby opravdu pracují pouze okolo dvou hodin a 53 minut.

Takže, co tedy dělají lidé další č hodiny a sedm minut? Největším rozptýlením pro ně jsou zpravodajské servery, jejichž prohlížením stráví v průměru hodinu a pět minut. Vedle toho zabere zaměstnancům nejvíce času brouzdání na sociálních sítích (44 minut) a diskuze o mimopracovních aktivitách (40 minut). Mnoho z dotazovaných také stráví 26 minut denně hledáním nové práce, kdy jindy si na takové věci mají najít čas, než právě v práci, že ano.

Podle jednoho z výzkumníků mají moderní pracoviště strašně moc věcí, které zaměstnance ruší - zejména telefony na stolech nebo čaj, který se musí vypít. Přesto jsou podle něj časy, které vyšly v průzkumu, dost překvapivé. Může to být prý dané tím, že se necháme příliš snadno rozptýlit, kvůli čemuž se naše produktivita výrazně snižuje. Přestávky jednou za čas jsou podle něj v pořádku, spousta vysoce kvalifikovaných obchodních manažerů je naopak doporučuje, aby se tak zvýšila produktivita. Pravidelné telefonáty s příbuznými nebo kamarády a neustálá kontrola sociálních sítí by vám ale naopak mohla dost ublížit. To znamená, že by vám váš šéf měl snížit počet pracovních hodin, aby zvýšil vaši výkonnost na maximum. Anebo možná spíš ne, protože by pravděpodobně s kratší dobou výrazně zkrátili i platy, a o to asi stojí málokdo.

Sdílejte článek
Štítky studie pracovní doba průzkum

Přečtěte si také