Extrém

19. července 2016 11:44

redakce Prima Lajk

POZOR! 8 způsobů, kterými vám tělo řekne, že pijete málo vody!

Kolik jich pociťujete vy?

Jen málokdo z nás dodržuje správný pitný režim. Přitom naše tělo se skládá ze 70 % z vody a pro ideální funkci orgánů je dostatek vody klíčový. Voda totiž umožňuje chemické reakce, které v těle standardně probíhají. Podívejte se na osm příznaků dehydratace – pokud některé z nich pociťujete, měli byste rychle začít pít vody mnohem víc!

Nepravidelné močení

Zdravé tělo močí šestkrát až sedmkrát denně. Pokud chodíte méně často, vaše ledviny zadržují mnoho škodlivých látek, a to se samozřejmě dlouhodobě nevyplácí.

Suchá kůže

Je zřejmé, že nedostatek vody v těle se projevuje i na kůži. Pokud máte suchou kůži na rukou či jinde po těle, nebojte se zvýšit příjem vody.

Bolesti hlavy

Bez dostatku vody mohou být rychlé pohyby namáhavé a vést k bolestem hlavy. Na tyhle slabé migrény občas může stačit i pár sklenic vody navíc!

Sucho v ústech

To asi mluví za vše, že?

Barva moči

V zásadě platí, že čím světlejší, tím lepší, neboť vylučované látky jsou dobře zředěny vodou. Pokud je barva vaší moči silně žlutá až tmavá, jedná se o nespornou známku malého příjmu tekutin.

Hlad

Cítíte občas hlad hned po jídle? Tělo špatně rozlišuje mezi hladem a žízní, a proto občas stačí po jídle vypít sklenici vody a počkat pár minut. Hlad leckdy odezní a vy se obejdete i bez zákusku.

Závratě

Závratě mohou být způsobeny lecčím, ale nedostatek vody je jednou z možných příčin. Proto třeba sportovci musejí během výkonů doplňovat tekutiny, aby nevolnostem předešli.

Symptomy chronické dehydratace

Dlouhodobý nedostatek vody může vést k řadě zdravotních potíží, například předčasnému stárnutí, zácpám, pálení žáhy, zvýšenému cholesterolu či infekcím močových cest. Proto pitný režim rozhodně nepodceňujte!


Přečtěte si také