Extrém

1. prosince 2016 15:52

redakce Prima Lajk

POZOR! Když přestanete ve dvaceti pít alkohol a brát drogy, tohle se nestane s vaším tělem!

Možná si dáte občas jenom jedno pivo, možná strávíte každý víkend na parties, možná jste si do mrazáku dali lahev něčeho ostřejšího, protože už vás nebavilo pořád chodit do baru. Co tím ale děláte svému tělu?

Alkohol je společensky přijatelnou drogou, která je v Evropě masově rozšířená. Evropané pijí nejvíce a Češi jsou dokonce rekordmany ve spotřebě piva. Ačkoli ale máme pocit, že nás alkohol dokáže uvolnit a zpříjemnit nám večer, zvládá to jen krátkodobě.

Zjistilo se, že po euforii přicházejí depresivní chvilky. Alkohol ovlivňuje naši mysl, i když jsme střízliví. Pokud ho pijeme často, může způsobit, že u nás rozvinou duševní choroby jako deprese. Lidé s bipolární poruchou nebo úzkostmi by neměli pít vůbec, stejně jako ti, kteří mají k takovým potížím predispozice po rodičích.

Ve Francii vznikla instagramová kampaň proti alkoholismu mladých. Dívka postovala fotky na Instagram a na všech měla u sebe lahev nebo skleničku. Nikdo si toho nevšiml, kampaň chtěla upozornit na to, jak neviditelný ale nebezpečný alkohol může být:

Možná jste to ještě neslyšeli, ale alkohol může mít vliv na rozvoj rakovinových onemocnění, třeba rakoviny jater, prsou nebo dutiny ústní.

Znáte ten pocit, když to přežene a špatně se vám mluví nebo chodí? Mohou z toho vznikat vtipná videa, ale když tyto krátkodobé účinky alkoholu na nervový systém skončí, mohou se obejvit ty dlouhodobé způsobené nadměrnou konzumací alkoholu. Můžete pak cítit slabost, pálení nebo ochablost končetin.

Pokud je vám mezi dvaceti a třiceti a rozhodnete se alkoholu vzdát, můžete zjistit, že i bez něj se člověk dokáže bavit a že odezní pocity deprese způsobené pitím alkoholu. Navíc o víkendech určitě stihnete i něco víc než jen vyspávat páteční party.

Sdílejte článek
Štítky drogy alkohol Francie Evropa pivo Instagram deprese

Přečtěte si také