Extrém

30. července 2015 17:58

redakce Prima Lajk

SLADKÉ: Co s vaším tělem udělá plechovka koly? Budete se divit

Každý má občas chuť na kolu. Britský lékárník Niraj Naik přišel se seznamem věcí, které s vámi udělá jedna plechovka černého nápoje. Možná vás chuť na sladké přejde (aspoň na chvíli).

Po 10 minutách od vypití:Vaše tělo se musí vyrovnat s deseti lžičkami cukru, což je 100 procent vašeho denního příjmu (správně, bábovku byste si pak už dávat neměli). Za to, že se nepozvracíte ze sladké chuti, vděčíte kyselině fosforečné, která chuť zmírní.

Po 20 minutách:Kvůli cukru vzroste hladina inzulínu. Vaše játra pak cukr začnou přeměňovat v tuk.

Po 40 minutách:Vaše tělo vstřebá veškerý kofein obsažený v nápoji. Rozšíří se vám zorničky, zvýší se vám tep a játra odpoví vypuštěním cukru do vašeho oběhového systému. Zároveň váš mozek zabrání ospalosti.

Po 45 minutách:Teď přichází ta šťastná chvilka! Vaše tělo zvýší produkci dopaminu, který vás hodí do pohody. Mimochodem na stejném základě funguje heroin.

Po 60 minutách:Kyselina fosforečná zadrží vápník, magnesium a zinek ve vaší trávicí soustavě a zrychlí váš metabolismus. Cukr a umělá sladidla také zvýší vylučování vápníku do moči.

Po více než 60 minutách:Znáte to. Jdete v hospodě jednou a pak už musíte znovu a znovu. Když si dáte kolu, tak za hodinu od požití přijdou na řadu močopudné účinky kofeinu. Takže vápník nebo magnesium, které původně směřovaly do vašich kostí, skončí v záchodové míse.

Po více než 60 minutách:To nejlepší máte za sebou. Teď dostanete chuť na něco sladkého. Začnete být nepříjemní nebo naopak utahaní. Také už jste vymočili všechno vodu, kterou kola obsahovala. Ale ještě před tím, než se stačila smísit se živinami, které by vaše tělo mohlo využít.

A jiné sladké limonády na tom asi nebudou o moc lépe. Autor výzkumu zároveň říká, že požíváním látek obsažených kole zvyšujete riziko cukrovky, nemocí srdce a zahráváte si s obezitou a vyšším krevním tlakem.


Přečtěte si také