Extrém

21. dubna 2016 11:27

redakce Prima Lajk

TOHLE NEZKOUŠEJTE: Co se stane s vaším tělem, když jdete spát opilí? Dobrá noc to nebude…

Stává se vám to každý víkend? Nemělo by. Podívejte se, co se s vaším organismem děje, když si myslíte, že mu pomůžete spánkem po pár…spíš více…pivech.

Usnete rychlejiMůže to být výhoda i nemusí. Do hlubokého spánku upadnete o 4 až 16 minut dříve než normálně. Proto se vám vždycky zdá, že dobře usínáte.

Organismus si neodpočineMožná spíte, ale váš nervový systém je více aktivní a srdce bije rychleji. Alkohol vám tak sice zajistí rychlé usínání, ale spánek sám o sobě nebude stát za moc. Rozhodně si při něm neodpočinete, jak byste potřebovali. Už víte, odkud pochází všechna ta únava druhý den ráno…nebo v poledne…

Rozhodí vám to REM fázi spánkuBěžně jich za noc máme pět, alkohol ale nástup těchto fází oddaluje, takže se jejich počet sníží na dvě. Druhý den se budete cítit nepřítomně a unaveně.

Budete se častěji buditProtože budete potřebovat na záchod, nebo se jít napít. Alkohol totiž odvodňuje organismus, takže vás potřeba jít na toaletu častěji vyžene z peřin, stejně tak budete muset vstávat pro sklenici vody. Ti zkušenější vědí, o co jde, a berou si proto půllitr vody rovnou k posteli.

Vzbudíte se dřívKromě toho, že se moc dobře nevyspíte, nezůstanete v posteli moc dlouho. A pokud ano, budete se hlavně převalovat. Jakmile začne alkohol z těla vyprchávat, váš spánek přejde z hlubokého do REM fáze, z níž je mnohem snazší se probudit. To vysvětluje klasické vstávání po party velice brzo ráno, zhruba mezi čtvrtou a šestou. A protože se tak okradete o hluboký spánek, vaše tělo se neregeneruje dostatečně. To vám v ranní kocovině taky moc nepomůže…

Sdílejte článek
Štítky toaleta alkohol postel spánek Mavin Records

Přečtěte si také