Kuriozity

2. července 2021 11:47

brejsova.t@gmail.com

Vědci vyvinuli šílenou hubnoucí pomůcku, která vypadá jako mučicí nástroj. Tohle myslí vážně?!

S velmi kontroverzní hubnoucí pomůckou přišli vědci z Nového Zélandu a Anglie. Společně vytvořili nástroj, který lidem omezuje otevírat ústa, a tak jsou závislí pouze na tekuté stravě. Veřejností byl značně zkritizován a přirovnán k „mučicímu zařízení“.

V bohatých i chudých zemích značně přibývá obézních lidí, a to zejména mezi mladšími ročníky. Nadváhou trpí už přibližně desetina světové populace, a tak lékaři neustále hledají způsoby, jak tomu zamezit. Nyní přišli vědci z novozélandské Otažské univerzity (University of Otago) a z britského Leedsu s velmi kontroverzním řešením, které bylo veřejností p řirovnáno ke středověkému mučicímu zařízení.

Vědci vyvinuli nástroj na hubnutí s názvem „DentalSlim Diet Control“, který brání lidem otevírat ústa natolik, aby byli schopni konzumovat pevnou stravu. Zařízení se připevňuje na zuby pojistnými šrouby a díky magnetickým komponentům je člověk schopen otevřít ústa na pouhé 2 mm; je tudíž odkázán jíst jen tekutou stravu.

Tento mučicí nástroj byl na dva týdny otestován na sedmi obézních novozélandských ženách, kterým bylo zároveň podáváno i nízkokalorické jídlo. Na konci studie ztratily ženy v průměru 6,36 kg, což bylo 5 % jejich váhy. Účastnice si později ale stěžovaly, že se zařízením nemohly téměř mluvit a jejich život byl méně uspokojivý.


Přečtěte si také