Showbyznys

23. června 2018 15:56

redakce Prima Lajk

VIDEO: Švýcarští fotbalisté svou gólovou oslavou rozdělili svět! Co bylo na jejich gestu kontroverzního?

Jedni jim tleskají za jejich odvahu, další požadují přísní trest. Co provedli švýcarští fotbalisté Granit Xhaka a Xherdan Shaqiri v zápase proti Srbsku?

Měl to být zdánlivě jeden z těch méně atraktivních zápasů na současném fotbalovém mistrovství světa, díky gestu dvou fotbalistů se ale bude o střetu vítězného Švýcarska se Srbskem možná ještě dlouho mluvit. Švýcarští fotbalisté Granit Xhaka a Xherdan Shaqiri totiž během oslav svých gólů předvedli gesto, které řadu lidí doslova rozzuřilo a požadují po dvojici potrestání. Co tak strašlivého ukázali?

Během oslavování svých gólů totiž na hrudi překřížili palce a mávali křídly. To mělo jasně ukazovat dvouhlavého černého orla, který se nachází na vlajce Albánie. Xhaka a Shaqiri jsou pak původem kosovští Albánci a chtěli tak upozornit na křivdy a kontroverzní minulost Srbska, i tedhejší Jugoslávie, právě vůči Albánii a Kosovu. Xhakův otec Ragip byl dokonce kvůli protestování proti komunistické vládě Jugoslávie v minulosti odsouzen ke třem a půl rokům vězení. Fotbalisté tak dali jasně najevo, kam jejich srdce patří. Jenže zatímco mnozí jejich gesto pochválili a ocenili je za vzpomenutí si na svůj původ, dalším leží jejich gesto hodně v žaludku.

Mnozí kritici tvrdí, že politika by se do fotbalu zkrátka tahat neměla a jednalo se o malinko zbytečné vyjádření. Srbská média pak nepřekvapivě vyloženě zuří a volají po potrestání do dalších zápasů. Místopředseda unie a bývalý útočník Savo Miloševič pak už dokonce oznámil, že Srbsko podalo stížnost k organizaci FIFA a doufá v potrestání obou fotbalistů. Shaqiri se pak nechal už slyšet, že rozhodně o žádné politické gesto nešlo, jen prostě vyjádřil své aktuální emoce. Co myslíte vy? Je jejich orlice naprosto v pořádku, nebo politika na MS prostě nepatří?


Přečtěte si také