TopStar

24. června 2019 11:00

Ilona Blašková

Je to tak - mrtě dětí v novém klipu a singlu písničkáře Michala Horáka

Ještě před začátkem letních prázdnin přichází písničkář Michal Horák pověstný svým vtipem a neotřelými (nejen) hudebními nápady s novým songem a klipem. Příjemně uvolněná novinka s takřka letní náladou dostala název Je to tak a předznamenává Horákův albový debut plánovaný na podzim letošního roku.

Mladý písničkář a multinstrumentalista zde opět potvrzuje svůj um s lehkostí a humornou nadsázkou glosovat každodennost. Tentokrát mu u toho navíc – coby aspirujícímu pedagogovi – asistuje “mrtě dětí” z Královehradecka. „V písničce jsem se pokusil nastínit myšlenku, že se nemá cenu zabývat maličkostmi, které nelze změnit. Což si myslím, že je fajn umět. No a vzhledem k mému současnému studijnímu oboru jsem neváhal a oslovil nejšikovnější děti v okolí Hradce Králové, kde jsme točili, a s jejich pomocí tomu dodal patřičnou nadsázku. A zároveň jsem si tím odbyl ročníkovou práci na Didaktiku. A protože byla skupina dětí, se kterými jsme pracovali, velice rozličná, zjednodušili jsme jméno našeho featu na „mrtě dětí“, což nám znělo nejvýstižněji a ještě vtipně,“ komentuje svou novinku Michal Horák, který klip společně s režisérem Martinem Hammerschlagem pro větší autenticitu zasadil do školního prostředí.

Ostatně „školní“ jsou i některá z témat a příběhů, jež v songu uslyšíte. „Snažil jsem se při psaní textu vycházet z běžných životních lapálií, ač tedy zrovna iPhone v ToiToice je reálná historka jedné mojí kamarádky. Ale například takové nevolnosti z přežrání si občas zažil asi každý, každý měl na základce nějakou tu svoji ‘crush’ z vyšší třídy, anebo upřímně – kdo v jedenácti letech nezatoužil dostat dopis z Bradavic?,” říká k tomu Horák.

Singl nebude chybět ani na chystaném albovém debutu. Horák jej vydá letos na podzim po zhruba osmi letech aktivního hraní a dle jeho slov se můžeme těšit na hodně pestrou směs: „Od klasických folkařin s kytarou, přes jazzíky, country, Irsko, dokonce až k hip hopu. Tahle rozličnost mě na tom osobně ale velice baví. Navíc dost nahrávek vzniklo ve spolupráci s mými kamarády, ať už to je Adam Černík a jeho geniální housle, David ‘Pavouk’ Ryška a jeho rapová flow, famózní zpěvačka Vendula Příhodová, či můj folkařský brácha Voxel. Celé album je zkrátka srdcovka a mám velkou radost, že s kluky producenty jsme si o tváři alba dost porozuměli. Tak snad se to nebude líbit jenom nám.”

Než se ale debutu dočkáme, uběhne celé léto, které Michal Horák hodlá strávit na cestách buskingem s příležitostnou kapelou Pavouk Čichal Salám. Když to vyjde, prý se ale můžeme těšit ještě na jeden singl.

Sdílejte článek

Přečtěte si také