TopStar

28. ledna 2019 11:49

Trautenberk vyhlásil ticho nad pekáčem: Ticho to ale rozhodně není!

Od listopadu už je na pultech nová deska Ticho nad pekáčem, kterou tahle klatovská skupina odstartovala sérií koncertů. Nastal čas se na album podívat zblízka. Pojďme na to!

Muzikanti ze šumavských luhů a hájů nám na své třetí dlouhohrající desce naservírovali pekáč s deseti skladbami, které svými rytmy dokázaly rozhýbat nejeden festival. Na koncertní šňůře je aktuálně podporují Cocotte Minute, na desce se pro změnu ozval Protheus z Dymytry a Supice ze Tří sester.

Trautenberk se vyznačuje na hudební scéně specifickým žánrem – tzv. tanz metalem. Řekněme, že je to crossoverový nu metal s energickými riffy a hutnou basou jako ušitý pro rozhýbání posluchačů – jak těch na koncertech, tak těch sedících doma. Tohle je skutečná Try Not To Headbang Challenge!

Kapela pouští jednu skákačkovou smršť za druhou a již od úvodní „halekačky“ s poetickým názvem Netáhlo je jasné, že je na co se těšit. V písni má svůj part Veronika „Supice“ Borovková, harmonikářka a zpěvačka Tří sester. Po téhle vichřici následuje snad ještě našlapanější Pan Pilous – dojemný příběh o dřevorubci, jemuž nechce nastartovat motorovka. Zde zahostoval lesní inženýr a frontman Dymytry Jan „Protheus“ Macků

Do světa rybářského sportu nás zasvětí jazykově a textově nesmírně poutavá píseň Chyť a pusť, jež je následována mykologickým výletem Dej pozor na satana. Klobáseň se nese na vlně filosofické meditace nad šťavnatým uzenářským výrobkem a nám nezbude nic jiného, než si po pořádné klobáse oddechnout u Zaplať pán bů.

Nejklidnější a možná až trochu sváteční je kousek Ticho nad pekáčem, který brutálním tempem převálcuje Stomatometal – nejpříjemnější ukázka zubařiny. Ještě předtím, než zazní finálový Lunt přibližující příběh moderního neotesaného Otesánka, zazní textově nejkomplikovanější a nejvíce obrazotvorný kousek Jára umí šít.

Tematickou rozmanitostí se Šumaváci vrací ke svému debutu Hladová srna. Obě alba obsahují směsici písní dotýkajících se širokého spektra povolání, zájmů apod. Druhé album, Himlhergotdonrvetr, pro změnu vypráví poněkud zmutovaný příběh z Krkonošských pohádek. Pojítkem všech těchto počinů ale zůstává humor, texty s notnou dávkou hravosti a nadsázky, a hlavně muzika, která nutí k pohybu.

Jestli chcete vidět tuto těžkotonážní kapelu naživo, můžete se podívat na jejich seznam koncertů. Nejbližší show bude v Kolíně 22. března a ve Staňkově 23. března. Množství vstupenek se den ode dne zmenšuje, takže je třeba sebou hodit, protože o koncerty je stále větší zájem. Většinu vystoupení táhne Trautenberk ruku v ruce s Cocotte Minute, takže je možné očekávat pořádnou nálož muziky.

„Klobása na hrad!“

Sdílejte článek

Přečtěte si také