TopStar

4. června 2015 11:00

Petr Cífka

BBC je prý bez Clarksona úplně v koncích

Top Gear se musí restartovat co nejrychleji, ale bez porodních bolestí se to zjevně neobejde.

Jeremy Clarkson po aféře s fackou a stejkem opustil Top Gear na vrcholu jeho slávy. Jeho kolegové - James May a Richard Hammond - ho z loajality následovali a jako poslední opustil zlatou loď i hlavní producent Andy Wilman. Televizní stanici BBC tak z původního týmu nezůstal vůbec nikdo, a i když prý nabídli Mayovi a Hammondovi královské honoráře, vypadá to, že nový Top Gear se bude muset poohlédnout po nových moderátorech. Pár návrhů už kuloáry prošumělo, ale reakce fanoušků byly tak nevraživé, že se BBC zdráhá vyrukovat s oficiální zprávou. A čas neúprosně běží, protože televize slíbila novou sérii pořadu už na jaro příštího roku. Top Gear není žádná malá produkce - natočit všechny ty nádherné vozy v exkluzivních lokacích stojí nejen spoustu peněz, ale hlavně času a plánování. Pokud se nezačne točit o prázdninách, reálně hrozí další odsun restartované série. A to by hrálo do karet Clarksonovi, který už připravuje svůj vlastní pořad.

Z čirého zoufalství se tak v BBC uvažuje, že by pořad předělali k nepoznání. Hlavním těžištěm by už nebyla dobrodružství moderátorů, která kladou důraz na jejich osobnost, ale pravidelné glosování automobilového dění. Jak by to vypadalo? Podobně jako pořad "Have I Got News For You?", kde se panel expertů trefuje do světového dění v uplynulých týdnech. Tady by se to jen ořezalo na automobilový svět, přičemž složení panelu by se pokaždé měnilo a předsedala by mu nějaká ta celebrita. Ta by se mohla taktéž se Stigem vozit po Top Gear trati v rozumně drahém autě a mohla by uvádět předtočené materiály. Nedokážeme si to moc představit, ale BBC by tím vyřešila hned několik starostí. Nemusela by shánět moderátory a nahrazovat slavnou trojici, protože by se Top Gear proměnil v něco úplně nového. Zároveň by tak vlastně provozovala konkurz v přímém přenosu. Jakmile by diváci pozitivně reagovali na konkrétního hosta - třeba i opakovaně - mohl by se z něj později stát stálý moderátor a Top Gear by se začal vyvíjet zase zpátky do své původní podoby. Je to mimořádně riskantní krok, ale veřejnoprávní televize si ho může dovolit. I kdyby se Top Gear ve sledovanosti propadnul, vždycky to bude cenná a sledovaná značka. Jenom prostě bude chvilku trvat, než se oklepe ze ztráty dosavadních duchovních otců.

Jedno však začíná být jasné - pokud jste doposud podepisovali petice a doufali v Clarksonův návrat, měli byste definitivně za svým snažením udělat tlustou čáru. BBC hodlá Top Gear posouvat kupředu bez Jeremyho, ať to stojí, co to stojí. Už napřesrok uvidíme, kolik lidí na Top Gear koukalo kvůli moderátorské magii a kolik pro jeho prapůvodní účel - totiž kvůli autům.


Přečtěte si také