TopStar

14. května 2014 22:21

Jana Fikotová

Ceny Anděl 2013: Největší aplaus získal Karel Gott, Leoš Mareš a Petr Hapka

Tomáš Klus, Debbi, Lenny, Mandrage, 4TET, Ewa Farna, Jana Kirschner či Anna K a mnoho dalších vystoupilo v rámci slavnostního předávání cen Akademie populární hudby Anděl Czech Music Awards v Hudebním divadle Karlín.

Přímý přenos Ceny Anděl 2013 z Hudebního divadla Karlín zahájila kapela 4TET. Poté Anna K propojila svou kapelu s polovinou legendární britské skupiny Reef a na pódium zazpívala spolu se zpěvákem Garym Stringerem a baskytaristu Jackem Bessantem.

„Vztahy s Garym a Jackem jsou velmi přátelské, nabídla jsem jim, jestli se mnou nechtějí vystoupit i v rámci Andělů,“ prozradila Anna K. Zpěvák Gary česky nezpíval, proto se rozhodla zpěvačka zahrát krátkou směs jejich písní a sama poprvé v životě v televizi zpívala v angličtině. Letošní ročník hudebních cen se udílel již potřiadvacáté a provázela ho slovenská moderátorka Adéla Banášová. „Možná se divíte, že jako Slovenka moderuji české ceny. Je to jednoduché, na Slovensku žádné předávání hudebních cen není, tak proto,“ zavtipkovala hned na začátku Banášová. Jejím spolumoderátorem byl Jiří Škorpík. První kategorii Zpěvák roku předávala zpěvačka Marta Jandová, jako jedna z bývalých moderátorek předchozích Andělů. V kategorii Zpěvák roku byli nominováni Dan Bárta za album Maratonika, Vojtěch Dyk za Čauky Mňauky a Matěj Ruppert za Happiness od Postmodern Age. Cenu Zpěvák roku si odnesl Dan Bárta. Tomáš Klus se ujal předání ceny za Videoklip roku. Nominováni byli Tomáš Klus a kapela Kryštof za videoklip Cesta, Vladimir 518 s klipem Kilovej bůh, či Monkey Business s Up To Speed Now. Cenu Videoklip roku si odnesl klip Up To Speed Now kapely Monkey Business. Kapelu roku vyhlásil Těžkej Pokondr. Nominovány byly kapely Ille s deskou Holka ve tvý skříni, Bratři Orffové s albem Šero a kapela Mandrage s albem Siluety. Cenu si odnesla kapela Bratři Orffové za album Šero. Martin Hrdinka vyhlásil Nejprodávanější desku, kterou se stala Český kalendář od Michala Horáčka. V kategorii Objev roku zvítězila zpěvačka Lenny. Tuto kategorii vyhlásil Leoš Mareš převlečený jako Conchita Wurst a vysloužil si za tento odvážný kostým několikaminutový potlesk. V nominaci byly mimo vítězku i skupina Ille a zpěvačka Never Sol.

Richard Krajčo předá cenu Zpěvačka roku. Nominovány byly Debbi za album Love, Logic & Will, Lenka Dusilová za album Live at Café v lese a Never Sol za Under Quiet. Zlatou sošku nakonec získala Lenka Dusilová. „Lenka moc děkuje akademii a vzhledem k tomu, že před týdnem porodila chlapečka, přímého přenosu se nemůže zúčastnit,“ řekla její manažerka, která cenu přišla na podium převzít.

Cenu Skladba roku, kde byly nominovány Cesta (Kryštof, Tomáš Klus), Holka ve tvý skříni (Ille) a Siluety (Mandrage) předávala a Ewa Farna. Získala ji skladba Cesta skupiny Kryštof a Tomáše Kluse. Zpěvák Janek Ledecký ocenil Nejlepší album za rok 2013, kde nominována byla alba Český kalendář Michala Horáčka, Idiot Vladimira 518 nebo Šero skupiny Bratři Orffové. Poslední jmenovaní si ocenění odnesli. Organizátoři hudební Ceny Anděl Lešek Wronka a Michaela Hrušková Kocourová předali Zvláštní cenu Anděla k 75. narozeninám Karlu Gottovi. „Chtěl bych poděkovat organizátorům, kteří si na mě vzpomněli, celému svému týmu, rodině i všem mým fanouškům. Rozhodně vás mohu ujistit, že touto cenou rozhodně nehodlám končit svou kariéru,“ řekl v děkovné řeči Gott.

Poslední kategorii Síň slávy vyhlásil Michal Horáček. Letos do ní vstoupil hudebník Petr Hapka. Cenu přišla převzít Hapkova dcera Petra. O nominacích rozhodla přibližně stovka z celkového počtu 121 členů Akademie populární hudby. Již 14. března byly vyhlášeny žánrové Ceny Anděl, o nichž hlasují hudební odborníci, kteří menšinové žánry celoročně sledují. Vítězem v kategorii Alternativní scéna se stala kapela Kittchen za album Radio, v kategorii Elektronická hudba zvítězila kapela Vložte kočku s albem Seat. Kategorii Punk & hard core opanovala skupina Insania s albem Zapal dům poraž strom… V kategorii Hard & heavy si cenu odnesla opět kapela Insania s albem Zapal dům poraž strom… V kategorii World music získala cenu Jitka Šuranská za album Nězachoď slunečko. Kategorii Ska & reggae opanovala skupina Ting s albem Man vs Wild. V kategorii Folk & country zvítězil Jiří Smrž s albem Kořeny, v kategorii Jazz & blues zvítězila Beata Hlavenková s albem Theodoros a v kategorii hip-hop zvítězil Vladimir 518 s albem Idiot.

-juf-


Přečtěte si také