TopStar

16. května 2013 06:40

Blanka Konrádová

Chýlková propadla panice! Ze tmy

Herečka Ivana Chýlková nemá k charitě a dobrým skutkům daleko. Kvůli své pracovní vytíženosti se ale žádné nadaci nemůže věnovat naplno.

Když dostala nabídku navštívit Kavárnu Potmě a podpořit tím projekt Světluška, který pomáhá nevidomým, neváhala prý ani minutu. To ovšem nečekala, že zatemněná kavárna zapůsobí na její psychiku negativně.

„Vůbec mě nenapadlo, že když budu vcházet dovnitř, udělá se mi špatně. Já jsem tam prostě nedošla,“ přiznává herečka. „Myslela jsem si, že nevidomý člověk vidí několik druhů tmy, že rozliší, jestli svítí slunce…, je menší tma, větší tma, ale tam uvnitř byla úplná tma. O takové totální tmě jsem neuvažovala.“

K dalšímu pokusu do kavárny alespoň vejít, už se neodhodlala. Kdo si naopak prostředí velice pochvaloval, byl Jiří Macháček a Saša Rašilov. Oba pánové strávili uvnitř tmavého autobusu dvě hodiny, a tak pro ně bylo problematické spíše vylézt zpět na ostré slunce.

Další „hrdinkou“ byla herečka Bára Hrzánová. I ona si šálek kávy potmě vychutnala. „Mně je tam kupodivu strašně dobře, cítím se jako ve vesmíru a člověku najednou dochází věci, které mu tady za světla nepřijdou,“ popisuje svůj zážitek herečka.

„V té kavárně se nenaučíte, jak pomoct nevidomým, tam se naučíte něco o sobě.“ Za jiných okolností by prý herečku rozhodně nenapadlo popíjet kávu za úplné tmy. „Já jsem ve tmě téměř slepá. Když mám třeba odejít za tmy z jeviště, tak mě vždycky musí někdo odvést, já bych tam asi zůstala nebo šla úplně jinam,“ uzavírá se smíchem.

Kavárna Potmě vyráží už brzy na cestu po České republice. I vy tedy máte šanci vyzkoušet si, jak na vás pití kávy potmě bude působit.

-jan-


Přečtěte si také