TopStar

20. května 2014 15:00

Jana Fikotová

David Beckham – nese klukům domů kamaráda?

Bývalý hvězdný fotbalista David Beckham (39) rozhodně ví, jak se po kariéře zapojit do života. Nejenže fotbal úplně neopustil, ale hlavně se věnuje své rodině, opuštěným dětem a natáčí i dokument z amazonského pralesa.

Na sociální síti se bývalý fotbalista David Beckham konečně pochlubil prvními fotkami z dokumentu, který natočil v Brazílii v amazonském pralese. Dokument bude odvysílán na BBC One v červnu před začátkem MS ve fotbale. O čem přesně bude, to jeprý velké překvapení.

David se i hodně zapojuje do podpory dětí, jelikož je velvyslancem dobré vůle UNICEF. Nedávno navštívil děti v tajfunem zasažené oblasti na Filipínách. Na vlastní oči se tak chtěl podívat, jak humanitární pomoc změnila situaci rodin tři měsíce po katastrofě. Jeho kroky tak vedly do evakuačního centra ve městě Tacloban, které bylo hodně poničeno loňským tajfunem.

„Jako vyslanec dobré vůle UNICEF jsem na vlastní oči viděl, jak děti dávají smysl veškeré práci. Chtěl bych ukázat lidem z celého světa, jak obrovský dopad měla jejich štědrá podpora na děti a rodiny tady na Filipínách. Chtěl bych vyjádřit, jak vděční jsou místní lidé za laskavost, kterou jim ostatní poskytli,“ popisuje své dojmy David Beckham.

Tajfun Haiyan, který zasáhl část Filipín na začátku listopadu 2013, změnil život 5,9 milionu dětem a 1,7 milionu z nich připravil o domov. Další statisíce z nich přišly o své blízké. „Jako otec jsem byl pohnut příběhy dvouletých dětí, kterým nezůstalo nic jiného než oblečení, které měly na sobě. Některé děti, se kterými jsem mluvil, ztratily rodiče, bratra či sestru za opravdu krutých okolností,“ dodává Beckham.

Na své cestě po Filipínách navštívil i provizorní školy, evakuační a zdravotní centra, kde se zúčastnil očkování proti spalničkám. Jen během ledna 2014 se ve východních oblastech objevilo 100 nových případů spalniček, tudíž prevence před infekcemi je stále zapotřebí. Stále probíhá také kampaň Back to Learning, která má za cíl vrátit všechny děti znovu do školy.

„Při návštěvě města Tacloban jsem cítil velkou úctu k tamním lidem, protože i přes všechno, co zažili, mají v sobě nadšení a pozitivní náhled na situaci,“ říká Beckham.

Díky štědré podpoře veřejnosti mohl UNICEF s partnery dodat školní výukové materiály 420 000 dětem, postavit 1 244 provizorních škol pro 124 400 školáků a poskytnout psychosociální pomoc 13 576 těch nejmenších. Dále UNICEF zajistil přístup k pitné vodě pro 925 000 lidí, proočkoval 78 000 dětí proti infekčním chorobám a vyšetřil 97 000 dětí mladších pěti let, zda netrpí podvýživou a nedostatkem vitamínů. Příznivci UNICEF z České republiky přispěli na pomoc částkou 1 593 474 Kč.

David žije s Victorií Beckham a mají spolu tři syny, Brooklyna Josepha (nar. 4. 3. 1999), Romea Jamese (nar. 1. 7. 2002) a Cruze Davida (nar. 20. 2. 2005). David myslí i na dobrou výchovu svých dětí, proto neváhal nejstaršího syna Brooklyna poslat na brigádu. „Měl by poznat sám hodnotu peněz, a tak Brooklyn vzal brigádu v jedné londýnské kavárně. Zde si vydělá zhruba 90 korun za hodinu,“ přiznal v jednom z rozhovorů Beckham. Podle jeho současných kolegů z kavárny je Brooklyn v pohodě a jde mu to.

-juf-


Přečtěte si také