TopStar

6. ledna 2014 23:16

Jana Fikotová

Exkluzivní fotografie Jiřiny Jiráskové – snímky ze soukromí

Uplynul právě rok od smrti herečky Jiřiny Jiráskové. Zapomenout nejde. Podívejte se na exkluzivní FOTOGALERII Jiřího Janouška a připomeňte si dokonalou dámu českého filmu.

Po vystudování řádového gymnázia se dostala na DAMU, po jejímž absolvování hrála rok v Hradci Králové a poté se stala členkou pražského Divadla na Vinohradech, kde později deset let působila i jako ředitelka.

Velké filmové příležitosti dostala například ve špionážním dramatu Smyk, Každá koruna dobrá a Pohled do očí. Její komediální talent objevil v 60. letech režisér Zdeněk Podskalský. V 70. letech bohužel nesměla vykonávat hereckou profesi. Poté se před kamerou objevila až v roce 1983 ve filmu Sestřičky. V televizi a ve filmu vytvořila více než 140 rolí.

Dva roky byla provdána za herce Jiřího Pleskota, jejím osudovým partnerem se stal právě Zdeněk Podskalský, se kterým žila dvacet sedm let. V loňském roce 7. ledna po dlouhé nemoci zemřela ve věku 81 let. Pohřbena byla v jihočeských Malenicích, kde spočívají i oba její životní partneři.

-juf-


Přečtěte si také