TopStar

7. listopadu 2014 11:50

Táňa Sáblíková

Ezy v tom má jasno: Konkurence pro mě neexistuje! (rozhovor)

Frontman skupiny EzyWay momentálně brázdí české a moravské luhy a háje se svojí kapelou a kapelou J.A.R., na jejichž koncertech dělají předskokany. Jak Ezy sám prásknul, je to jejich splněný sen. V rozhovoru pro Prima Style ale toho prozradil mnohem víc!

Ezy se rozpovídal o tom, co musí dnešní interpreti udělat, aby měli úspěch u publika, i o tom, co si myslí o své konkurenci. A jaké jsou jeho odpovědi? „Současní interpreti musí být jedineční – jednoznačně! Ať už je to tvorbou, nebo něčím jiným. V Česku nemusí být člověk až tak dobrý zpěvák, stačí, když se dotkne nějakého tématu dobře, napíše, udělá chytlavý song, chytlavou melodii, lidi cení ten celek. Já u sebe vnímám, že neumím složit až tak dobrý hit, zatím se mi to nepovedlo, i když mám za sebou celé jedno album a nějaké ty singly, ale věřím, že ten čas přijde. Já na sobě ale vnímám hodně ten hlasový fond, snažím se prosadit na českém trhu tím, že můj hlas je unikátní. Řekl mi to i Ondřej Soukup, že můj hlas je jedinečný,“ řekl v rozhovoru pro Prima Style sympatický zpěvák.

„Stavím na svém hlasovém fondu, někdo staví na textech. Například Xindl X – není až tak extrémně vynikající zpěvák, ale píše úžasně, je to dobrý člověk a má vhodný texty na dnešní dobu, dnes to vlastně není ani o kvalitě, vždyť Tomáš Klus nahrál svoji písničku Pánubohu do oken punkově na jeden mikrofon, ale tím, že song zasahuje právě to super téma, tak se to hrálo všude a lidi to bavilo," má v tom jasno, i když ví, že nejsou všichni na stejné startovací čáře. "Někdo tady má holt protekci."

Momentálně je Ezy spokojený. „Když dnes zemřu, tak prostě vím, že jsem udělal song Little Happy do filmu. Já vím, že to nemělo nějaký úplně extra úspěch, ale mohli to zkusit všichni a neudělali to. Mám tu filmový song, je to zapsané napořád, na dvdéčku to dali jako hlavní titulní song. To jsou malé krůčky, které pro mě znamenají strašně moc a kolikrát ty malé věci, které ostatním doplňují tu kampaň, tak pro mě to jsou velký věci, za které jsem vděčný.“

A co si myslí o své „konkurenci“? „Já o ostatních interpretech nemluvím jako o konkurenci, kdyby to tak člověk měl brát, tak to tady nemůže vůbec dělat. Pro mě konkurence neexistuje, jinak bych se z toho zbláznil. Každý ať tady dělá, co nejlíp umí, a každý ať má své publikum. A hlavně budu rád, když bude i rivalita mezi umělci pryč, prostě dělejme muziku pro lidi a dobře, od toho nám Bůh ty dary dal. Dřív jsem to hodně řešil, kdo je výš a kdo níž, ale nemá to smysl. Důležité je makat a jít si za svým snem, dnes už to chápu a dělám to tak a hlavně FUNGUJE TO!!“ Má jasný vzkaz pro ostatní.

A kdy přesně s muzikou rodák ze Zábřehu začal? „Na pódiích jsem od dvanácti, posledních osm let beru hudbu vážně. Snažil jsem se na tom dřít, oddal jsem tomu celý život, tak už dneska vím, kde jsem za tou hranicí, a co nesmím dělat, to je věc, kterou lidé příliš nevědí,“ myslí si. Navíc má sám v sobě jasně dané hranice. „Nechci dělat nějaké věci jen proto, abych byl vidět, to si klidně ještě čtyři roky počkám, aby ty věci měly nějakou hodnotu, aby dávaly smysl. Já třeba nedělám featury, ale třeba L.D.mu jsem na jeden track nazpíval refrén, tak jsem k tomu napsal dlouhou stať o tom, proč jsem to udělal. Že nejsem featuringový člověk, ale proto, že to, o čem rappuje L.D., je o tom, co jsem si prožil sám,“ snažil se vysvětlit svůj postoj. On sám totiž zažil podobný příběh o odstrkování, vysmívání se. „Před osmi roky, když jsem doma oznámil, že se budu živit hudbou, tak se mi část rodiny smála, říkali, že jsem úplný debil, přitom od rodiny jsem čekal, že mě podpoří a nepodpořili. A dneska se za to ty lidi stydí a řeknou: Okej, ty jsi udělal song do filmu? To je bomba! Ale do té doby to nebral nikdo vážně,“ ví fronton skupiny EzyWay.

„Ale když mi L.D. poslal tu nabídku, tak jsem to vzal. Měl jsem totiž strašně dlouho napsanou jednu větu, a když jsem si to poslechl, tak jsem věděl, že to je přesně ten track, kam to chci dát. Je to věta: „Změny životní, máš jich víc než míň, občas padneš na zem, ale vstát je mnohem víc.“ Napsal jsem jí asi rok poté, co jsem se rozhodl živit hudbou, byl jsem na dně a byl jsem smutný, že se mi směje rodina,“ prozradil. Je tu ale jeden interpret, se kterým bude Ezy vždy rád vytvářet nové věci. „S Benem (Cristovao pozn. red.) rád spolupracuji a nikdy nebudu brát spolupráci s ním jako featuring. Ale vždycky to budu brát jako budování něčeho kvalitního v hudbě v Česku,“ dodal na závěr.

I když by se mohlo zdát, že Ezy je hodný kluk, i on umí vystrčit drápky. Jak na něj prozradil road manažer Otto Michalčák, s klukama z kapely jsou horší než kdejaká rocková skupina – zvládli totiž zničit hotelový pokoj, ve kterém spali.

-Táňa Sáblíková-

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také