TopStar

23. května 2013 06:40

Blanka Konrádová

Harapes šokuje: Nesnáším pohyb!

Vlastimil Harapes, bývalý sólista a šéf baletu Národního divadla, se ani po skončení kariéry neztratil ze scény. Pouze změnil žánr – hraje a zpívá. Momentálně v muzikálu Cesta kolem světa za 80 dní.

A vede si dobře, pochvalu sklidil i od Lídy Nopové, šéfové oddělení pop music na Pražské konzervatoři, která se přišla podívat do Divadla U Hasičů na premiéru.

„Víc o tom, co zpívám, přemýšlím,“ zdůvodňuje Vlastimil Harapes svůj umělecký růst. Na svém kontě má už dvě desky. Jednu nazpíval se svojí exmanželkou Hanou Zagorovou a ta se hraje neustále.

Z výsluní sólisty Národního divadla odešel, když mu bylo čtyřicet. Po sametové revoluci si ho zvolili kolegové za šéfa baletu, a když jeho mise na první scéně skončila, fungoval ještě jako šéf baletu v Bratislavě. Ale tančil donedávna, i když už ne tak náročné role.

„Bohužel před třemi lety jsem s tím vším nadobro seknul a to byla chyba,“ zpytuje svědomí Harapes. „Ti, co učí nebo si aspoň sami pro sebe cvičí, tak jsou na tom líp, protože se udržují ve formě. Já pohyb nesnáším a taky nerad učím, radši hraju divadlo. Jezdím s představením po domech seniorů. Ale nemůžu si stěžovat ani na nezájem mladší generace. Zná mě z filmů, co se pořád reprízují.“

Na svých 67 let vypadá Vlastimil Harapes výborně a i jeho tělo drží celkem pohromadě. „Zpevňovali mi akorát čtyři krční obratle. Měl jsem je poškozené od zvedaček,“ vysvětluje.

Z výsluní odešel sám, o své vůli a bezbolestně. „To není o tom, že by člověk tancoval špatně, ale od jistého věku už se na to nedá koukat. Začal jsem na sobě cítit, že bych musel ubírat v technice, tak jsem se radši jednoho dne rozhodl, že skončím. Nikdo mi to nevěřil, ale já jsem vždycky zastával názor, že umělec má umět odejít včas.“

-iba-


Přečtěte si také