TopStar

24. října 2013 16:40

Dagmar Dandová

Herečka Jana Krausová: Nejsem žádný hypochondr!

Herečka Jana Krausová (59) trpí nemocí jménem celikalie, kvůli které nemůže jíst nic, co obsahuje lepek. Kvůli celiakii si herečka hodně vytrpěla. Nejhorší bylo, že trvalo skoro 50 let, než jí tuto nemoc správně diagnostikovali.

„Teprve před osmi lety jsem si sama na internetu vyhledala, že bych mohla mít celiakii. Myslela jsem si původně, že jsem prodělala toxickou otravu jater nebo že trpím na různé alergie. Nikdo ale nedovedl přesně určit, co mi je. Když jsem si stěžovala na častou únavu a svalovou slabost, okolí si myslelo, že jsem hypochondr,“ popsala svou zkušenost herečka Jana Krausová.

Díky svým problémům herečka prodělala i dvě riziková těhotenství. „Bylo to hrozné. Lépe se mi udělalo, až když jsem vyzkoušela detoxikační dietu. Doktoři mě poté hned poslali na gastroskopii. Tam se zjitilo, že mám totální alergii na lepek,“ prozradila Krausová.

„Nejhorší je, že je tahle choroba dědičná. Moje matka je také nemocná a moji dva synové jsou nejspíš také celilatici. Bohužel ale nikdo z nich nechce slyšet, že něco takového existuje, a že by měli jít na vyšetření. Teď si nejvíc k narozeninám přeji, aby si moji kluci došli k doktorovi na testy. Oba se léčili i s maniodepresivní psychózou a já si myslím, že jejich problémy souvisí právě s tímto onemocněním,“ povzdychla si na tiskové konferenci společnosti AeskuLab k projektu "Bezlepkoví".

„Přála bych si, aby veřejnost věděla, že celiakie není žádný strašák. Důležité je zjistit, že ji vůbec máte, a pak dodržovat několik zásadních pravidel, která vám zajistí běžnou kvalitu života,“ dodává herečka Jana Krausová.

-dad-

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také