Horor v klatovské nemocnici: Nemocný primář mučil děti. Věřil, že pomáhá. Co jim prováděl?
Nebýt štěstí, rychlého převozu nebo péče dalších odborníků, některé děti by "léčení" primáře dětského oddělení klatovské nemocnice Jiřího Havránka možná nepřežily. Havránek však zřejmě trestán nebude, podle dosavadního vyšetřování údajně trpí bipolární afektivní poruchou.
Této chorobě se dříve říkalo maniodepresivní psychóza. Pro pacienty je typické střídání manických fází, kdy hýří aktivitou (jsou třeba schopni nesmyslně investovat, vůbec neodpočívat apod.) a fází hluboké deprese.
Jiří Havránek byl primářem v Klatovech od května 2012 do května 2013, místo přijal navzdory tomu, že jeho zdravotní potíže jsou dlouhodobého charakteru.
Obsáhlé informace o případu přineslo Právo. Za těžké ublížení na zdraví stíhán s nejvyšší pravděpodobností nebude, protože podle znaleckých posudků nemohl rozeznat důsledky svého chování. „Své počínání nemohl ovládat a nerozpoznával jeho škodlivost. Paradoxně jednal v přesvědčení, že profesně dělá pro pacienty jen to nejlepší,“ stojí v posudku.
Děti "léčil" mimořádně trýznivým způsobem, podle informací Práva, které poskytly vyděšené maminky, měla některá batolata rozpíchané hlavičky, docházelo k předávkování anestetiky... Příklad: třiadvacet pokusů napíchnout kanylu do žíly dvouleté dívenky při plném vědomí.
„Takto mimořádnou, vystupňovanou a prodlužovanou bolestí hraničící s mučivými útrapami došlo k psychické újmě dítěte,“ zní vyjádření odborníků.
„Policisté prověřovali podezření z ublížení na zdraví v klatovské nemocnici. S ohledem na výsledek znaleckého zkoumání podezřelé osoby případ odložili. Rozhodnutí bylo rozesláno všem poškozeným, kteří proti němu mají právo stížnosti,“ uvedla na dotaz Práva vedoucí státní zástupkyně v Klatovech Jiřina Vítovcová.
Stanovisko ředitele Masarykovy nemocnice v Rakovníku Jaromíra Bureše, kde Havránek od loňského června vede dětské oddělení:
„Přišel jsem minulý týden z dovolené a měl na stole dopis od policie s výsledkem vyšetřování. Cítím to jako velmi závažnou věc a budu to s primářem Havránkem řešit. Chci to s ním ale probrat osobně, nyní je na nemocenské, jde o nějaký ortopedický problém,“ dodal Bureš pro Právo.
Podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví patří bipolární afektivní porucha mezi nemoci, které vylučují zdravotní způsobilost lékaře k výkonu povolání.