TopStar

29. října 2013 19:49

Jana Fikotová

Jarek Nohavica dal v Praze luxusního „dvojáka“

Slezský písničkář Jaromír Nohavica (60) navštívil Prahu a střihnul si zde dva famózní koncerty. Oba byly do posledního místa vyprodané.

Na koncertech se Jaromír představil nejen jako geniální písničkář, ale i jako skvělý bavič, který umí vyhecovat publikum. Na prvním koncertě zahrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava s aranžemi Ondřeje Brzobohatého. Během začátku Nohavica vtipně zaobalil svou trému, když u písně Ženy, zavolal na dirigenta Marka Ivanoviče "ať to zastaví", protože zapomněl text.

"Vy si myslíte, že nemám trému? Si sedíte jak hřiby a čumíte. Tohle není žádná sranda, to není Porta, to je O2 aréna. Tak zkusíme to znovu," pobavil vyprodanou halu, která byla upravena pouze k sezení. Koncert sledovaly tisíce nadšenců.

V závěru koncertu při melodiích Vltavy Nohavica promluvil k divákům svými verši:

„Chce pořádnou dávku odvahy,

když jede Ostravák do Prahy.

Je to taky důvod k oslavě,

když se vydá Pražák k Ostravě."

Na druhý koncert si Jarek pozval polského akordeonistu Roberta Kuśmierského. Ani tady nezapomínal na vtipné historky, kterými svůj koncert provázel. „Dnes jsem potkal na Národní třídě dva muže, jednoho mladšího, jednoho staršího. Oba na mě svorně zahalekali: „Ahoj Jarku, tak co, přijel si do Prahy zadrnkat? Budeš mít tady dvojáček, že,“ bavil Nohavica publikum.

Hala doslova praskala hala ve švech, podle odhadů koncert Jarka Nohavici navštívilo kolem patnácti tisíc lidí. „Potvrdilo se, jaký je fenomén. Čekali jsme, že bude o Nohavicovy koncerty velký zájem. Bereme to jako odměnu za to, jak dlouho jsme Jaromíra Nohavicu do O2 areny lákali," uvedl za pořadatele Jaroslav Svoboda.

V obou dnech Nohavica zahrál skladby ze starších alb jako Divné století, Mikymauzoleum, Bláznivá Markéta či Darmoděj, nechyběly však ani písně z nejnovější nahrávky Tak mě tu máš.

Zpěvák si neodpustil zazpívat píseň Sako ze sametu, kterou reagoval na říjnové volby. „Mám sako ze sametu, už z něho nevymetu prach, po kapsách zátky z piva, to když jsem ještě míval strach, občas nás nechali i zahrát a my na klopě placku ´Havel na Hrad´…," zaznělo v písni.

Oba koncerty přinesly zpěvákovi ovace publika ve stoje, jako přídavek zvolil Nohavica písničky Kometa, Ostrava černá a Vlaštovko leť.

Koncert s ostravskou filharmonií si Nohavica zkusil již vloni v ostravském Gongu. Tento fenomenální muzikant patří právem k nejnavštěvovanějším písničkářům v zemi. Například při 20. ročníku festivalu Benátská noc v libereckém areálu Vesec na jeho vystoupení dorazilo do areálu téměř dvacet tisíc diváků.

Nohavicovi se dokonce poprvé v historii podařilo vyprodat festival Colours of Ostrava. Sám písničkář v Praze všem přítomným sdělil, že nás na hudební scéně hodlá ještě hodně dlouho „otravovat“. Takže se na to těšíme!

-juf-


Přečtěte si také