TopStar

6. září 2018 08:00

Jeden z nejzářivějších hudebních festivalů Burning Man 2018! Jak to tam vypadalo?

Slyšeli jste už o festivalu Burning Man? Tak tahle akce je pořádně žhavá a pořádá se každoročně v Black Rock Desert v americké Nevadě. Na této ohromné diskotéce se objevují hvězdy všech průmyslů celého světa a letos se tam jako téměř každý rok vydala i čerstvě vdaná Nikol Moravcová.

Každoroční festival Burning Man trvá od posledního srpnového pondělí po dobu jednoho týdnu. A právě tento týden se žhavá pustina Black Rock mění v něco mezi ohromnou diskotékou a místem nějakého neuvěřitelného fantasy filmu. Kosmická příroda inspiruje tisíce návštěvníků a ti tak volí nejpodivnější futuristické outfity. Zároveň zde mohou fanoušci spatřit neuvěřitelné instalace a sochy, na jejichž pozadí se vesele fotí.

Na festivalu se každoročně objevuje spousta hvězdných jmen. Letos se předvedly modelky Alessandra Ambrosio, Heidi Klum se svým zajíčkem Tomem Kaulitzem i jeho bratrem Billem, modelka Karlie Kloss a z těch českých třeba Nikol Moravcová, pro kterou není tato událost žádnou novinkou.

A jak celá akce vznikla? Založil ji Larry Harvey, který roku 1986 spálil na pláži Baker Beach v San Franciscu ohromnou sochu muže jako reakci na rozchod s přítelkyní. Chtěl se tím zbavit veškerých vzpomínek a začít úplně novou etapu. Tento krok ale nadchl mnohé sledující a tradice se tak uchytila. Roku 1990 se objevily potíže s úřady a akce se tak musela přesunout do nějaké neobydlené zóny. V potaz tak přišla jen oblast na dně vyschlého jezera v severní Nevadě. Zprvu se na festivalu objevovalo několik stovek lidí, dnes číslo vzrostlo na neuvěřitelných 50 tisíc!

V první řadě jde o svobodu. Svobodu a oproštění se od společenských konvencí, stresových situací denní rutiny a především sociálních sítí a telefonů. Diváci si mají odpočinout, nabýt nových přátel a zhodnotit své životní postoje a nalézt nový prostor pro seberealizaci. Zároveň je festival jakousi performancí nespočtu originálních kostýmů, masek a uměleckých předmětů.

Na Burning Manovi můžete potkat i samotnou Katy Perry, modelku Caru Delevingne či internetového mága a zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga. Všichni jsou si zde zkrátka rovni. Všichni jezdí na kole, všichni společně popíjejí, užívají si hudby a všichni jsou odpoutáni od každodenního (ne)stereotypu. Na takové události zcela zapomenete vnímat čas a úplně vypustíte, zda je východ nebo západ slunce.

Samozřejmě zde nechybí ani workshopy, kdy dostanete u vstupu pořádně tučný ‚‚katalog‘‘ a tam si můžete vybrat, co konkrétního navštívíte. Výhodou je, že se přemisťujete na kolech, proto je cesta po určených cestičkách snadná a přesun relativně rychlý. Zkrátka a dobře, tuto událost by si nikdo neměl nechat ujít!


Přečtěte si také