TopStar

30. června 2018 10:24

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018: Kdo, kde, kdy, s kým a proč. Víme vše!

Karlovy Vary se na týden proměnily ve filmové město s nespočtem celebrit a více než 200 kinematografickými počiny. V pořadí 53. ročník MFFKV s sebou nese řadu novinek, vítá hvězdy jako Tim Robbins, Anna Paquin či Robert Pattinson. Odehrává se zde ovšem také nespočet veselých i méně úsměvných situací. Pojďme si je připomenout a ohlédnout se za již uběhlými dny jedné z nejzářnějších událostí roku.

Dagmar Havlová festival ozdobila

I letos se na MFFKV objevila bývalá první dáma Dagmar Havlová. Sklidila úspěch úchvatnými modrými šaty, které jí ubraly pořádných pár let. Ve středu si Dagmar vyrazila na kolonádu a pak se vydala do restaurace Embassy. Tam ale nenalezla místo, udělala si tedy rezervaci a vydala se zpět do místa svého ubytování - Grandhotelu Pupp.

Nikdy se nesvlékající Peroutka

Ve Varech se ukázal i lamač dívčích srdcí Milan Peroutka. A nebyl sám. Po kolonádách se procházel s Českou Miss Andreou Bezděkovou. Člen kapely Perutě je už pořádnou dobu sám, a tak by nebylo divu, kdyby si konečně nějakou tu partii našel. ‚‚Byli jsme domluvený, že se tady potkáme. Ale Andrea už odjela do Prahy za svým psem,‘‘ okomentoval svou procházku Milan. Ten se jako jeden z mála choval slušně a po pár koktejlech se v pozdnějších hodinách odebral domů. Sám.

Švantnerová a její výročí

Je to přesně rok, co se ukázalo, že modelka Nikol Švantnerová randí s fotbalistou Patrikem Dresslerem. ‚‚Dá se trochu říct, že tady slavíme první výročí. I když tenkrát jsme ještě mlžili, že jsme jenom kamarádi, a přitom už jsme spolu chvilku byli. Ale vracíme se na místo činu,‘‘ okomentovala celou situaci kráska. Zbytek léta má dvojice přeplněný a společného času si moc neužije. Karlovarský festival je tedy jednou z mála příležitostí, kdy si mohou užít jeden druhého.

Fotbalista Kolář a jeho faux pas

O dosud nejžhavější skandál se postaral fotbalista Daniel Kolář, který míru alkoholu asi příliš neřeší. Na módní přehlídce návrhářky Debbie Brown se vrhl na přehlídkové molo a postaral se o pořádnou opileckou show. Aby toho nebylo málo, po os(t)udném výpadku začal obrážet s přáteli jeden bar za druhým a svádět jednu dámu za druhou. Jak to tak vypadá, ve Varech bude ještě veselo. ‚‚Udělal jsem obrovskou chybu. Mé včerejší chování se absolutně neslučuje s chováním profesionálního sportovce, bylo to ode mě trapné. Řadu lidí jsem tím zklamal a jsem si toho plně vědom.‘‘ Jeho slova ale nejsou nic platná a fotbalový klub mu už napařil pořádnou pokutu v řádu milionů. Snad bude všem budoucím rozjížděčům párty tahle situace ponaučením.

Gránský poprvé a naposledy?

Herec David Gránský dorazil na KVIFF úplně poprvé společně s přítelkyní Nikolou. Tu vzal do růžového kočáru, kterým si dvojice projela město. ‚‚My jsme velcí romantici, tak jsme si vypůjčili tenhle kočár. Jsem z Varů stále v šoku, tady se místo filmů řeší outfity. A já si nevzal nic na sebe, protože jsem tady jen pár hodin,‘‘ okomentoval s vtipem situaci. Nakonec ale zmínil, že je na dlouhou dobu hostem festivalu naposledy. Pracovní záležitosti zkrátka nepočkají.

I bývalá snoubenka Geni se ukázala

Exsnoubenka Richarda Genzera Markéta Jiránková dorazila do Karlových Varů o den později, co její skoro manžel odjel. ‚‚Přijela jsem jen na pár hodin kvůli módní přehlídce návrhářky Debbie Brown. Ještě v noci se vracím do Prahy. Jestli čekáte, že budu trumfovat Geňu, když on čtyři holky za noc, já čtyři kluky a víc, tak to ne. Rozešli jsme se a každý si může dělat, co chce. Vůbec se nad řáděním Richarda nepodivuji, naopak mi to přijde vtipné a dost jsem se nasmála,‘‘ okomentovala Genzerovy eskapády posledních dnů.

Agáta dorazila!

I Agáta Prachařová dorazila na festival po boku svého muže Jakuba. ‚‚Loni jsem tedy zažila Vary úplně bez alkoholu a chodila jsem do kina, protože jsem byla těhotná. Ale i teď už máme spoustu lístků, takže to bude spíš o filmech. O oficiálních večírcích míň, protože je Kuba moc nemusí,‘‘ okomentovala svou přítomnost česká mediální hvězda. No, je třeba poznamenat, že Agáta vypadá fantasticky a modely návrháře Michala Marka jí rozhodně lichotí. Po boku Jakuba Prachaře se kráska podstatně zklidnila a dokonce i Jiří Bartoška ji pochválil za slušné vystupování i úžasný look. Agáto, jen tak dál.

Lenka Vlasáková po boku... Elišky Křenkové

Herečka Lenka Vlasáková představí v Karlových Varech svůj nový snímek Všechno bude. Na festival dorazila po boku svého partnera Jana Dolanského, kterého jí závidí nejedna dívka. V průběhu dne se ale herec věnoval jiným povinnostem a Lenka tak zůstala sama. Rozhodla se tedy navazovat nové vztahy a spřátelila se s hereckou kolegyní Eliškou Křenkovou. Už během natáčení společného snímku si dámská dvojka perfektně sedla a osmnáctiletý rozdíl jim rozhodně nevadí.

Václav Klaus dorazil, i když se zpožděním

Ihned po svém příjezdu si dal Václav Klaus večeři s ředitelem festivalu Jiřím Bartoškou v Grandhotelu Pupp, kam společně se svou ženou a synem Janem dorazil. ‚‚Dorazil jsem se zpožděním, ale měl jsem pracovní povinnosti,‘‘ nechal se exprezident slyšet. Livie Klausová už v pondělí Karlovy Vary opustila, Jan ale zmínil, že ještě nějaký ten snímek shlédnout plánuje. ‚‚Ještě večer se chystám na nějaký film.‘‘

Co se stalo s Hámou?

Aleš Háma to neměl na festival daleko - sám totiž z tohoto lázeňského města pochází. O filomvý festival ale zájem nejeví, má teď na starosti úplně jiné záležitosti. ‚‚Našli mi žaludeční vřed, takže na tom nejsem zdravotně nejlépe. Uvědomil jsem si díky tomu, že práce není všechno. Nechci se tolik stresovat a honit za něčím, chci zvolnit. Na léto jsem všechno zrušil a chci si užívat klidu, rodiny a dětí,‘‘ nechal se slyšet. S přáteli, co dorazili skutečně kvůli festivalu, se určitě uvidí, ale na filmy chodit neplánuje.

Radek Štěpánek v roli miliardáře

Už za pár to Štěpánkovu milou Nicole Vaidišovou čeká! Ta na svět brzy přivede potomka a její muž si mezitím užívá na miliardářské párty ve Varech. ‚‚Cítím se skvěle, čekáme miminko v nejbližších týdnech. Jsem jak na trní, nemůžu se dočkat. Žena to zvládá fantasticky a já už poslední dva dny začínám pociťovat první nervozitu,‘‘ nechala se bývalá tenisová světová jednička slyšet. No, zdá se, že Radek si potřebuje ještě těsně před svým otcovstvím naposled odpočinout.

I Richard Genzer se pořádně rozvášnil

O herci Richardovi Genzerovi je známo, že se rád baví. Pro tentokrát to bylo možná více než je zdrávo. Po bolestném rozchodu se svou někdejší snoubenkou Markétou Jiránkovou se geňa rozvášnil a ve Varech se nechal obletovat mladičkými slečnami a elegantními dámami. ‚‚Všechny holky, se kterými jsem tady byl nebo popíjel, jsou moje kamarádky. Nic víc,‘‘ nechal se slyšet pobavený herec. Z festivalu skutečně odjel sám, i když to tak zprvu nevypadalo. Mediální atraktivitu si ale stejně zajistil.

Nechybí ani česká Barbie

Gabriel Jiráčková (18), které se přezdívá česká Barbie dorazila na festival také. Kamera se od ní nemůže odtrhnout a ta si společně se svými dvěma kamarádkami ‚‚osmičkami‘‘ pozornost řádně užívá. ‚‚Být středem pozornosti mi nedělá problém a tady ve Varech na mě lidi hrozně hezky reagují,‘‘ tvrdí podivná blondýnka, kterou po celou dobu doprovází přítel Maxmilián.

Jak vše mělo začít?

Za největší hvězdu letošního festivalu lze považovat hned herce dva. Režiséra, scenáristu, producenta a hudebníka Tima Robbinse a mladičkého lamače dívčích srdcí Roberta Pattinsona. Robbins je laureát ceny Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli filmu Tajemná řeka a bude tak odměněn Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Do povědomí široké veřejnosti se Robbins zapsal především svou rolí v trháku Vykoupení z věznice Shawshank. Na festivalu Robbins představí své dva autorské filmy: Bob Roberts a Kolébka ve větru. A dokonce se předvede i jako hudebník na koncertu v Městském divadle.

Velkým překvapením bylo oznámení příjezdu hollywoodského krasavce Roberta Pattinsona, který ztvárnil roli upíra ve světové sáze Stmívání. Podle organizátorů bude Pattinson hostem slavnostního zakončení, které proběhne 7. července. ‚‚V průběhu večera převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary udělovanou výrazným osobnostem světového filmu,‘‘ nechal se slyšet prezident přehlídky Jiří Bartoška. Uvidíme, zda se Karlovy Vary nepromění spíše v bojiště o přízeň jednoho z nejžádanějších herců současnosti.

V roce 2014 byl na MFF Karlovy Vary představen futuristický western Tulák právě s Pattinsonem v hlavní roli. Herec se objevil ale i v podařené adaptaci slavného románu Miláček a s Davidem Cronenbergem natočil temnou futuristickou vizi Cosmopolis, která byla na MFF Karlovy Vary uvedena také.

Vary oznámily i další hvězdná jména. Hosty letošního slavnostního zahájení budou dva novozélandští filmaři. Ti točí v současnosti v Česku film "Jojo Rabbit". Jedná se o Taika Waititiho, který je režisérem velkofilmu Thor: Ragnarok, a producenta Carthewa Neala, kterého zařadil časopis Variety do prestižního výběru nejlepších producentů.

Kde lovit?

Pro ty, kteří chtějí ulovit své idoly a získat od nich podpisy, by se měli pohybovat v okolí hotelu Thermal, kde se začnou celebrity sjíždět a promenádovat na červeném koberci. Samozřejmě se slavní budou vyskytovat i u karlovarské kolonády, která je lákadlem pro turisty, a v okolí Grandhotelu Pupp, kde bude většina z hvězd ubytována.

Ve filmovém městě a jeho galerii bude k dispozici i výstava fotografií 15 umělců s příznačným názvem Festival. Ta reflektuje 30 let filmové přehlídky a potrvá až do 9. září. ‚‚Výstava ukazuje jak zákulisí festivalu, tak i glamour, portréty hostů festivalu v lightboxech,‘‘ nechala se slyšet kurátorka Štěpánka Stein.

Co se týče karlovarského divadla, to v současnosti sice prochází rekonstrukcí, ale zavřené není. Plachtu na fasádě a lešení nahradilo umělecké dílo a uvnitř se diváci mohou těšit na promítání filmů i koncert kapely Tima Robbinse.


Přečtěte si také