TopStar

3. září 2014 09:30

Táňa Sáblíková

Roman Vojtek: Plavat moc neumím, ale dokážu zadržet dech na 5 a půl minuty!

Muzikálový herec Roman Vojtek v rámci propagace nového českého muzikálu Mamma Mia se musel dostat až úplně na dno… Jaký to byl zážitek? A co všechno ještě zkusil?

Jak Roman sám přiznal šnorchlování mu jde víc než plavání, a tak si potápění v pražských Čestlicích náramně užil. „Když mám plavat nahoře na hladině, tak mi to nejde. Tam mě přeplave i moje čtyřletá dcera. Prostě to neumím, nebo to umím hrozně špatně, ale strašně rád šnorchluju a koukám se na ty rybičky, co jsou dole,“ přiznal herec.

A jak se k potápění na jeden nádech, tzv. freediving dostal? „Já mám udělaný papíry na potápění s přístroji a párkrát jsem se tak i potápěl, ale moc mě to nenaplňovalo tak, jako když jsem se později dostal k freedivingu. Absolvoval jsem pak několik kurzů v Chorvatsku a strašně mě to chytlo,“ řekl Roman a prozradil nám své rekordy. „Potopil jsem se do 40 metrů a při druhé disciplíně, kdy zadržíte dech a plácnete sebou do vody, prostě jak dlouho vydržíte, tak to jsem vydržel 5 minut a 25 sekund,“ pochlubil se.

Rekord v zadržení dechu to sice není, ale Vojtek je rád i za těch necelých pět a půl minuty. „Je to super v tom, že pak když někde jsem a chci si šnorchlovat, tak se v klidu do těch patnácti dvaceti metrů ponořím, tam, kam se normální člověk moc nedostane – a pozorovat nějaký věci a být tam třeba minutu,“ pochvaluje si tuto možnost. „Je to pro mě svobodnější než s těma obrovskýma lahvema. Jen vezmu ploutve, masku a jdu.“

A jaký byl největší zážitek, který Roman zažil? „Potkal jsem obrovskou murénu, které jsem se opravdu lekl. Byl jsem v Egyptě a potopil jsem se k takovému vraku malé loďky, ze které zbylo už jen to žebroví. Byla asi v 15 metrech. A když jsem se tam potopil, tak jsem si říkal, jak je možný, že tam je pneumatika zapletená. Byl jsem blízko, asi na dva metry, a pak se objevila taková obrovská hlava. A to byla asi tak čtyřmetrová muréna. Naštěstí na mě ale nezaútočila, to bych ji musel asi hodně štengrovat,“ popsal nejděsivější zážitek, že kterého dle svých slov málem dostal infakrt.

V rámci akce v pražských Čestlicích si Roman vyzkoušel nejen potápění, ale také sjezd v tobogánu, kde se pokusil překonat rekord dne, který byl necelých 11 vteřin. To se ale Romanovi nepovedlo a jeden z tobogánů sjel za 13, 92 sekund!

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také