TopStar

22. února 2015 01:09

Ivana Nádvorníková

Romka Klaudia Dudová všem vytřela zrak: Z pokladny pro Českého Lva

Tohle nikdo nečekal! 7 sošek si včera z Českého lva odnesl film Cesta ven a hlavně jeho hlavní představitelka, neherečka Klaudia Dudová za roli Žanety. Po tomhle triumfu si na film, který dodnes vidělo v kinech jen 4000 lidí, určitě zajde skoro každý. Nebo ne? A kdo a kde Klaudii pro film objevil?

Klaudie si poprvé všimnul režisér Petr Václav na romské zábavě. Tehdy Klaudia pracovala jako pokladní v obchodě se smíšeným zbožím, a on už hledal herečku do svého filmu.

Tahle role ženě, která natočila film a momentálně je na mateřské dovolené s dcerou, naprosto změnila život. Díky filmu Cesta ven se mohla podívat do celého světa - zatím byla v Cannes, Paříži, osobně se setkala s herečkou Claudií Cardinalovou.

Už teď má za sebou další roli - nedávno dotočila film s názvem Nikdy nejsme sami, kde si zahraje s Karlem Rodenem, v létě bude natáčet další snímek. Klaudie už je teď celebritou. Lidé na ni reagují, na ulidi ji poznávají.

Klaudia Dudová, která pochází ze slovenské Levice a žije v Ůstí nad Labem, už za roli mladé romské matky ve filmu Cesta ven získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon na slovenském filmovém festivalu Art Film Fest.

O čem je film Cesta ven?

Cesta ven je příběhem mladé ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život. Naráží však na předsudky společnosti a s nimi spojené překážky; je Romka. Těžko se jí daří obstát v dnešním světě, v němž díky globalizaci a finanční krizi zmizela zejména pro Romy jak vyhlídka na práci, tak na důstojné bydlení. Hrdinka filmu bojuje s materiálními problémy, s pocitem opovržení, ale také s vlastní determinací. Kde hledat pomoc? Úřady nastavily ve jménu úspor pravidla vylučování ze systému sociálních podpor.

Romská soudržnost jí také nepomůže, jelikož přestala existovat: všichni tonou v dluzích, vydáni na pospas lichvářům a exekutorům. Každý hledá cestu, jak přežije on sám. Ani otec nemůže pomoci, nemá už deset let práci, finanční potíže ho přivedly do ghetta a matka dávno zemřela.

Iv

Trailer k filmu najdete TADY.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také