TopStar

3. září 2015 14:03

Tohle je nejslavnější syrský uprchlík! Známe ho všichni a jeho vynálezy kupujeme po milionech...

Asi byste nevěřili, žen tenhle významný muž, který změnil dějiny informatiky, má syrské předky. Jeho otec byl původem Syřan a ve Spojených státech studoval politologii.

Jedna z nejznámějších osobností světa Steve Jobs je z poloviny Syřan. Jeho otec Abdul Fattah Jandali studoval na Americké univerzitě v libanonském Beirutu, ale narodil se v syrském Homsu, které skoro kompletně zničily boje syrské občanské války.

Na začátku padesátých let emigroval do Spojených států, aby pokračoval ve studiích. Zároveň si našel americkou přítelkyni. Steve se narodil, aniž by se pár vzal. To těžce nesl konzervativní otec Jandaliho přítelkyně a zakázal jí, aby si Jandaliho vzala. Dívka se proto rozhodla dát novorozeného Steva k adopci. Nicméně časem se pár zase dal dohromady a tentokrát se milenci vzali a narodila se jim dcera Mona. Ta je dnes univerzitní profesorkou a zároveň populární americkou spisovatelkou. V roce 2001 získala nominaci na prestižní PEN/Faulknerovu cenu.

S médii čtyřiaosmdesátiletý Jandali moc nekomunikuje, jen občas udělá výjimku. S americkým serverem HaffingtonPost mluvil o chemických zbraních a upozornil, že i když pár tisíc lidí umřelo na následky použití plynu, v syrské válce zahynulo už více než sto tisíc lidí (i když se počet obětí odhaduje i na tři sta tisíc a výš).

Sdílejte článek
Štítky válka Steve Jobs studium profesorka uprchlík

Přečtěte si také