TopStar

17. prosince 2018 10:35

Tereza Šulcová

Transgender modelky neprorazily! Miss Filipíny Catriona Gray je novou Miss Universe 2018!

Miss Filipíny Catriona Gray byla korunována jako nová Miss Universe 2018! Soutěž se konala v neděli v thajském Bangkoku. Mezi soutěžícími byly i ženy, které se narodily jako muži. Je to vůbec poprvé, co se v takové soutěži oficiálně zúčastnily i transgender modelky.

V letošním finále soutěžily i ženy, které se narodily jako muži. Jedná se o španělku Ángela Ponce a o mongolku Belguun Bacuch. Každopádně, ke korunce mají ještě dalekou cestu. První místo získala Miss Filipíny Catriona Gray. Za ní se hned umístila miss Jižní Afrika Tamaryn Green, která skončila na druhém místě, a za ní následovala Miss Venezuela Stéfany Gutiérrez. Ve finále Miss Universe byly poprvé i transgender modelky. Co na to řekla veřejnost?

Španělka Ángela Ponce zvítězila jako Miss Universe Španělska v červnu letošního roku. „Reprezentovat Španělsko před celým světem bylo vždycky mým snem,“ napsala na svůj Instagram. Uběhlo půl roku, a modelka reprezentovala svou zemi na celosvětové soutěži Miss Universe, korunku si ovšem neodvezla.

Pro španělský deník El País se svěřila, že není jen další misskou, která by chtěla celosvětový mír. „Chci jen světu připomenout důležitost respektu, tolerance a lásky,“ řekla modelka vydání.

Ke změně pravidel soutěže Miss Universe přispěl spor modelky Jenny Talackové. Jedná se také o transgender modelku, která své původní pohlaví zatajila a když se později tehdejší vlastník soutěže Donald Trump dozvěděl, že se jedná o muže, který byl přeoperován na ženu, tak modelku bez diskuze diskvalifikoval. S tím se ale nechtěla smířit Talacková. Pomocí právníků se nakonec soutěže mohla zúčastnit, ale nevyhrála. Pro zajímavost, jedná se o modelku s českými kořeny, matka pochází z Kanady a její otec z Česka.

Veřejnost je pobouřená, že transgender modelky do takových soutěží prostě nepatří. Soutěž má poukazovat na přirozenou krásu, a ne na práci plastických chirurgů. Na druhou stranu, i kdejaká žena, která se i jako žena narodila, má v soutěžích krásy za sebou operace prsou, nosu a diskvalifikovaná není.

Sdílejte článek

Přečtěte si také