TopStar

10. prosince 2013 15:42

Zdeněk Macura exkluzivně: Kdybych věděl, že je Iveta v bezpečí, dám od toho příběhu ruce pryč

Zpěvačka Iveta Bartošová s manželem Josefem Rychtářem trvají na tom, že Zdeněk Macura v létě zpěvačku unesl a je tedy "únosce", který by měl za své činy platit. "Vlastně ten model poznávám. Oběť domácího násilí se často spojí s agresorem proti člověku, kterého původně žádala o pomoc," tvrdí Macura.

Zdeňka Macuru jsme informací o tom, že údajný únos opět vyplaval na povrch, pořádně překvapili. "Ještě jsem to ani nečetl," reagoval. "Jste první, kdo mi to volá. Ale když nad tím tak přemýšlím, ani mě to nepřekvapuje. Takové chování patří k modelům, které jsem si v souvislosti s domácím násilím nastudoval. Oběť domácího násilí se v případě návratu k agresorovi obrací společně s ním proti člověku, kterého původně žádala o pomoc."

Vy jste se Josefem Rychtářem popral před svitavským kulturním domem, kam jste se vydal na koncert Ivety Bartošové. Proč jste tam vůbec šel po tom všem, co se stalo v létě? Vždyť ona si mezitím vzala jiného muže...

Nepopírám, že jsou v tom osobní city. Iveta se mi jako žena líbí, mám rád její chování, její styl... Chtěl jsem vědět – jak říkáte "po tom všem", co se stalo a co mi svěřila – jestli je v pořádku. Snad na tom není nic špatného, jít na koncert a podívat se, jestli člověk, na kterém vám záleží, je v pořádku. Byl bych po něm zamířil rovnou domů. Jenže moje názory na to, že je Iveta v nebezpečí, se z mého pohledu potvrdily. Když mě ten člověk škrtil, rozhodně jsem se neuklidnil v tom směru, že by Iveta nežila po boku násilníka. Naopak. Vnímám to nebezpečí, které jí hrozí. A teď už je jedno, jestli k ní něco cítím nebo ne. Teď už jsem v roli člověka, který chce upozornit na domácí násilí a nehodlá před ním zavřít oči.

Znamená to, že se vydáte na nějaký další koncert znovu?

To vám teď nemůžu říct. Já nevím... Ten člověk mi strašně ublížil psychicky, teď i fyzicky. Na ni se nezlobím a mnohé z jejího chování chápu. Já nevím, co se děje, když se za nimi zavřou dveře a zůstanou o samotě. Nevím, ale tušení mám hrozné a to mě nutí nehodit to všechno za hlavu a třeba i vykřiknout: "Iveto, já tě mám rád!", jen aby věděla, že se nezlobím a že bych jí pomohl znovu. Byl bych ale opatrnější, opatřil bych si ještě více důkazů, že ji nikam neodvádím proti její vůli. Přizval jsem si v létě i kameru, aby všichni viděli, že ji neodvádím násilím... A stejně to nestačí, pořád jsem za únosce. Takový nesmysl!

Modely domácího násilí v tom pozoruji tak jasně, jako by byly vystřižené z odborných textů, které jsem si prostudoval. Ženy se na mě teď, mimochodem, dost často obracejí s až neuvěřitelnými příběhy, které třeba i celé roky tajily. Chtěl bych jim pomoct, když už jsem známější tvář.

Jestli tomu dobře rozumím, celkem byste se smířil s faktem, že Iveta nechce žít konkrétně s vámi, kdyby byla s kýmkoliv, jen ne se svým současným manželem.

Samozřejmě. Kdybych o ni neměl strach, tak bych se normálně smířil s tím, že ona se mi líbí a já jí třeba ne. Téhle situaci čelí miliony chlapů na celém světě a já bych ji taky unesl. Vždyť jsem zkoušel mezitím nejméně třikrát nový vztah a zkusím další, až mě nějaká žena zaujme. Nejsem žádný pošahaný fanoušek fixovaný na Ivetu Bartošovou.

Když už jsme u těch jiných žen – nebojíte se, že vás celá ta kauza poškodí? Že se toho budou potencionální partnerky bát?

Určitě mě to poškodilo. Jen doufám, že jednou prostě bude všechno v pořádku. Ivetin život i můj. A nemusí to znamenat, že budeme spolu. Vůbec ne.

Půlka národa by si tipla, že máte doma komůrku a v ní oltář s fotkami Ivety Bartošové.

Strašný blábol, neskutečná blbost. Ale souhlasím, takhle mě spousta lidí vidí. Znovu opakuju, že je to nesmysl. Žádný oltář, tuny výstřižků, nic! Vždyť já mám doma snad jedno její CD, možná jednu knihu. Fotku žádnou.

Tak potom to chápu ještě míň. Nejste ani její fanoušek, který se prostě postupně zamiloval?

Líbí se mi jako žena, její vystupování a způsob jednání. Nevyhledal jsem ji nijak podloudně, seznámili jsem se postupně, pomohl jsem jí finančně už před několika lety a ona se pak zachovala výjimečně slušně. Určitě mě nechtěla využít, nedělala to, čeho se u ostatních žen dost obávám a na co opakovaně narážím. Ona není taková. Pozvala mě na koncerty a snažila se mi peníze i vrátit. Jak říkám, nemůžu si na ni stěžovat.

Jak si myslíte, že se bude celý příběh vyvíjet teď?

Je to čistě můj názor, ale domácí násilí má své cykly. Od líbánek se posouvá k napětí a pak k agresi. Navenek Iveta vypadá jako v líbánkách, moc jí to sluší a působí mnohem lépe. Odhadoval bych to ale už na fázi napětí. Kdo je šťastný, ten přece neřeší takové nesmysly, jako že vytahuje na světlo nějaký údajný únos. Nebo ne?

S kým budete trávit Vánoce? Máte aktuálně nějakou přítelkyni?

To bych rozebíral nerad. Ani to přesně nevím a nepouštěl bych to tisku. Soukromé věci si nechávám pro sebe a soukromí ctím i u jiných.

Ale vztah Ivety Bartošové s Josefem Rychtářem na pokoji nenecháváte...

To už je právě rovina, kdy nevystupuji v žádné jiné roli než svědka něčeho, co se musí z mého pohledu zastavit. A když někdo nepomůže, oběť si často sama pomoct nedokáže a třeba nakonec i umře, protože nikdo kolem nic neudělal.

Josef Rychtář s Ivetou Bartošovou jakékoliv domácí násilí rezolutně popírají. Na únosu v létě 2013 trvají. (pozn. red.)

Jad

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také