Sex a vztahy

3. srpna 2020 16:45

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 11 bizarních sexuálních mýtů, na kterých není ani zrnko pravdy. Věřili jste některým z nich?

Ačkoliv je sex velmi oblíbeným uvolněním, tak kolem něj panuje mnoho nepravd, kterým ještě stále věříme.

1. Sex je spontánní. Většina lidí si myslí, že by se sex měl odehrávat zničehonic. Mohou za to hlavně filmy. Realita je ale taková, že pro většinu lidí to takhle nefunguje. Dlouhodobé páry si čas na sex musí naplánovat, ale i tak si to mohou užít.

2. Před sexem musíte být vzrušení. Panuje takový mýtus, podle kterého je důležité vzrušení před sexem, jenže opak je pravdou. Na 97 procent žen a 60 procent mužů uvedlo, že i když nebyli vzrušení, mohli se pustit do sexu. Někteří používají sex k prohloubení emoční blízkosti, či jako formu uvolnění se od stresu.

3. Muži mají větší sexuální apetit než ženy. Tohle neplatí. I když je to stále ještě zažitý mýtus. Biologicky jsou si muži i ženy podobní víc než si myslíme – muži mohou mít také deprese nebo stres, stejně jako je může od sexu odrazovat nespokojenost se vztahem.

4. Pouze ženy předstírají orgasmus. Aby se ten druhý cítil spokojený, mohou ženy sice předstírat, že dosáhly orgasmu, ale to samé dělají i muži. Orgasmus prý předstírá asi 48 procent žen a 11 procent mužů, aby potěšili partnera.

5. Časem ve vztahu vyprchá vášeň. Myslíme si, v dlouhodobém vztahu časem postupně mizí vášeň. Studie ale ukázaly, že stejný podnět nás může vzrušovat i v průběhu času. Až 40 procent respondentů, kteří se účastnili v roce 2011 průzkumu, uvedlo, že jsou v manželství po dobu 10 let a pořád jsou intenzivně zamilovaní. Jejich mozek stále produkuje dopamin, když se dívají třeba i jen na fotku svého protějšku.

6. Všechny orgasmy jsou stejné. To není pravda – například muži mohou mít orgasmus bez ejakulace, ženy zase jen vaginální či jen klitoriální. Anebo oba naráz. Kromě těchto mohou mít ženy i děložní orgasmus, který je produkován stimulací děložního čípku a je popisovaný jako vlny vzrušení probíhající v celém těle.

7. Sledování porna zlepší sexuální život. To ale není pravda, může to být spíš naopak, protože přijdou obavy, aby byl člověk dostatečně dobrý. Navíc porno může negativně ovlivnit vnímání těla našich partnerů.

8. Potřebujeme mluvit o sexu. Nezáleží na tom, kolik partnerů jste měli. Každé tělo je totiž úplně jiné a líbí se mu jiné věci. Není ale vždy řešením o sexu mluvit, jako spíš říct druhému, co se líbí vám. Když pak protějšek udělá to samé, je to výhra.

9. Za masturbaci byste se měli stydět. I když je normální masturbovat o samotě, tak se ve vztahu spousta lidí bojí, že budou přistiženi – jako kdyby tím dávali partnerovi najevo, že si to raději udělají bez něj. Faktem je, že na tom není nic špatného. Mnoho žen se masturbovat pořádně nikdy nenaučí, přestože právě uspokojování o samotě je nejlepší cestou, jak dobře poznat své tělo.

10. Vaše sexuální fantazie jsou nenormální. Hodně lidí fantazíruje o věcech, které nemají v úmyslu nikdy udělat, protože si myslí, že by se to nikomu nelíbilo. Přesto se najde spousta lidí, kterým se budou právě takové fantazie líbit! Nebojte se s tím protějšku svěřit.

11. Každému se líbí sex stejně. Možná si myslíme, že druzí prožívají svět stejně jako my, ale to není pravda. Je to jen určitá projekce. Co je pro nás těžké pochopit, že se někomu líbí, může být pro jiného vzrušující. Vyplatí se zkoušet a experimentovat s tím, co se vám líbí, nebo připustit si, jaké fantazie má ten druhý.

Sdílejte článek
Štítky Sex mýty vztahy milování Mýty o sexu

Přečtěte si také