Sex a vztahy

4. srpna 2020 18:14

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Muži a ženy žárlí z naprosto odlišných důvodů, tvrdí vědci. Co kterému pohlaví nejvíc vadí?

Žárlivost dost negativně ovlivňuje partnerské vztahy, ovšem mezi žárlivosti mužskou a ženskou jsou dost vehementní rozdíly. Pomůžeme vám je pochopit.

Muži i ženy žárlí z úplně jiných důvodů. Muži se snaží přenášet své geny impregnací do různých žen. Ženy na druhé straně mají sklony vybírat si pečlivě takového muže, který se bude o děti nejlépe starat. Tyto biologické rozdíly mezi pohlavím vysvětlují důvody, proč muži a ženy žárlí na úplně jiné věci. Muži si chtějí být jistí tím, že potomci budou jejich. Nechtějí o tom pochybovat. Z tohoto důvodu je pro ně fyzické podvádění horší než to emoční. Vidí to jako riziko investování do dětí, které nebudou jejich.

Ženy to ale mají se žárlivostí úplně naopak. Přejí si mít s partnerem silné pouto kvůli výchově dětí, což je opět biologicky předurčeno. Proto jsou víc znepokojené emocionálním podváděním než tím fyzickým. Zvyšuje se tím totiž šance opuštění a ztráty partnerské pomoci. Vědci navíc ještě rozlišili dva typy připoutanosti – odmítavý a bezpečný.

Lidé prvního typu si cení své nezávislosti mnohem více než cokoli jiného a distancují se od hlubokých spojení. Odmítající lidé žárlí na úrovni neemocionální úrovni a fyzické podvádění jim vadí víc. Naproti tomu bezpečný typ se ve vztazích cítí velmi pohodlně a těší se ze vzájemné závislosti. Tito lidé jsou velmi znepokojeni emoční nevěrou.

Sdílejte článek
Štítky nevěra žárlivost vztahy

Přečtěte si také