Tohle jsou nejhorší obhajoby sexuálních násilníků. Z jakých vět nám chce zvracet?

Jaké odporné obhajoby sexuálních násilníků na internetu najdete nejčastěji?

Sexuální násilí na ženách je bohužel v dnešní době stále velké téma, o němž se dost nemluví. A když už na něj dojde řeč, často se společnost uchyluje k nechutným a popravdě často absurdním argumentům, které obětem sexuálního násilí nejen ubližují, ale zároveň vytváří atmosféru, kdy pachatelé oněch činů vlastně nejsou na vině, a veřejnost by je neměla odsuzovat, dokud tak nejprve neučiní příslušné orgány. Jak moc je obhajoba takových násilníků odporná a hloupá se můžete přesvědčit sami z následujícího seznamu nejčastějších argumentů.

„Proč to teda nenahlásila hned?“

Každý člověk prožívá trauma jinak. Nelze jen tak říct, že oběť sexuálního násilí má jít ihned na policii a vše vytroubit – takhle zkrátka někteří lidé nefungují a je třeba to respektovat. Někomu to může trvat den, jinému roky. Agresoři si navíc záměrně vybírají jedince, kteří jsou citlivější nebo slabší, což celou situaci dále komplikuje. Divit se tomu, že oběť takového činu jej nahlásí klidně až po dvaceti letech (nebo hůř, že jej nenahlásí nikdy) pak můžou skutečně jen velmi hloupí lidé nebo ti, kteří zkrátka postrádají jakoukoli empatii.

„Chce jen svých deset minut slávy.“

Žádná oběť, a už vůbec ne oběť sexuálního násilí, nestojí o publicitu. Je to většinou přesně naopak, snahy o anonymitu ženám, ale i napadeným mužům často brání v tom, aby pachatele mohli přímo obvinit. Svůj podíl na jejich strachu má i společnost, která se často v takových případech postaví okamžitě proti nim, a to zejména v případech, kdy byl útočníkem někdo slavný či oblíbený. Proč si myslíte, že násilníci stojí o zveřejnění jmen svých obětí? Protože dobře ví, jaký strach to v nich může vyvolat. A je i na nás, abychom v takových případech obětem vyjádřili podporu, nikoli nedůvěru a hněv.

„Ale vždyť na sobě měla vyzývavé oblečení!“

Blíží se léto a s tím i mylná představa spousty lidí, kteří mají za to, že se ženy oblékají naschvál vyzývavě. Jako by tím snad násilníky schválně zvaly k tomu, aby jim ublížili. Nic by všaj nemohlo být dál od pravdy. Ženy mají právo na to se oblékat, jak samy uznají za vhodné, a i kdyby šla po ulici nějaká žena nahá, nedává to nikomu právo se jí dotýkat, natož ji napadat. Lidé, zejména muži, by se měli umět ovládat, je to jedna z věcí, která nás odděluje od zvířat. Nebo teda aspoň většinu z nás. Ti, kteří takovou kontrolu nemají, zjevně do společnosti nepatří.

Sdílejte článek

Přečtěte si také