Sex a vztahy

8. července 2019 11:49

redakce Prima Lajk

11 signálů, že jste ve vztahu s vysoce citlivou osobou! Co dělat, aby to fungovalo?

Možná už jste si všimli, že někteří lidé jsou o dost citlivější než jiní. Jestli jste s někým takovým ve vztahu, bude to pro vás náročné. Víme, jak to poznat a jak s takovým člověkem jednat.

Citlivé osoby se většinou projevují podobně. Takový vztah s hodně introvertním a navíc citlivým člověkem může být náročný. Poznáte ho podle těchto znaků:

1. Emoce prožívá o dost intenzivněji než ostatní. Nemá vyvinutý mechanismus, který by ji dokázal oprostit se od negativních vlivů, takže všechny zážitky a situace, které ji ovlivní, ze sebe nemůže jednoduše setřást. Vždy tuto osobu zasáhnou do srdce, proto prožívají všechno mnohem intenzivněji – včetně vztahů s blízkými.

2. Potřebuje trávit čas o samotě na to, aby se zregenerovala. Lidé citlivé osobě ubírají energii.

3. Umí poznat, jak se cítíte. Jasně umí číst vaše neverbální projevy a bez potíží pozná, jaká emoční nálada zrovna panuje v dané společnosti. Připravte se na to, že se bude vyptávat na všechny vaše myšlenky a pocity.

4. Vztahy bere velmi vážně. Když se citlivá osoba zamiluje, bude partnerovi bezvýhradně důvěřovat a svěří se mu se vším. Proto je potřeba naplnit její duševní potřeby.

5. Trpí nespavostí. I když je citlivý člověk unavený celý den a třeba celou noc, stejně nemůže usnout a zůstává vzhůru pozdě do noci. Z toho plyne, že citlivé osoby jsou v podstatě noční sovy. Je běžné, že ožívají a v noci přemýšlejí.

6. Vadí jí rušné prostředí. Reaguje na všechny podněty intenzivněji, takže je raději v tichém prostředí, kde se dá klidně mluvit. Je těžké vytáhnout tuto osobu ven na zábavu, či do klubu. Raději půjde na schůzku s přáteli, nebo do kavárny.

7. Nemůže za to, jaká je. Citlivá osoba už se tak narodila, citlivost a empatie jsou vrozené dědičné vlastnosti. Nesnažte se ji změnit. Je náročné se s takovou osobou sblížit a milovat ji, ale stojí to za to. Láska je hlubší, než jakou byste mohli hledat u běžných lidí.

8. Vyhýbá se konfliktům. Dobře si uvědomuje, co mohou způsobit nevhodně volená slova, proto se snaží co nejvíc vyhnout konfliktům, nebo s lidmi dohodnout po dobrém.

9. Cítí se často nepochopena. Má často pocit, že ji druzí vnímají nesprávně, nebo ji dokonce odsuzují za citlivost. Ano, je jiná, ale nedávejte jí to ještě víc najevo. Ukažte, že ji máte rád/a pro její výjimečnost.

10. Je tím nejvíc loajálním partnerem. Vysoce citlivý člověk si uvědomuje, jak těžké je s ním vydržet. Ale za snahu s ním vydržet vás bude milovat ještě více – projeví vám hlubokou a nekonečnou lásku, kterou jste před tím možná ještě nepoznali.

11. Je super společníkem. Na počátku je citlivá osoba tichá, ovšem když se začne víc otevírat a cítit se bezpečněji, bude otevřeně vyjadřovat svoje pocity a myšlenky, které rozhodně stojí za to. Jejich mysl je vždy aktivní, proto si rádi povídají.

Sdílejte článek

Přečtěte si také