5 důležitých tipů, jak se bránit sexuálnímu obtěžování. Co radí experti?

Sexuální obtěžování není žádná sranda. Jak se mu nejlépe bránit?

Nejnovější skandál v české politice ukázal, že máme ještě jako společnost v otázce sexuálního obtěžování co dělat. Díky nezájmu a často až posměšnému přístupu veřejnosti se oběti bojí promluvit, z potenciálních viníků jsou okamžitě dělány oběti a z domnělých obětí se naopak stávají lháři a lhářky, které si vše vymyslely, jen aby se nějakým způsobem obohatily či zviditelnily. Realita je přitom taková, že až polovina žen v Evropě zažila nějaký druh sexuální obtěžování, a místo toho, aby jim společnost nabídla pomoc, ještě celý tento problém bagatelizuje.

Začít se dát přitom třeba tak, že se dívky i chlapci začnou už na školách učit, jak se proti podobnému chování vyhrazovat, jak mu předejít či na co si dát pozor. Následujících sedm tipů od expertů na sebeobranu i sexuální obtěžování pak může pomoct nejen mladým, ale i dospělým.

1. Nebát se ozvat

Nejdůležitější je si nevhodného chování všimnout co nejdříve a následně se jej nebát pojmenovat a ideálně se s tím svěřit ještě někomu dalšímu. Čím více lidí o tom ví, tím více lidí to dokáže pozorovat a následně mohou i jednat.

2. Doteky na veřejnosti

Často se stává, že agresoři budou na ženy doléhat i na veřejnosti. Ty se totiž můžou zastydět a nechat si vše raději pro sebe, než aby se před ostatními zesměšnily. Když ale takového člověka na veřejnosti, třeba v tramvaji či metru, hlasitě oslovíte, popíšete, co dělá, a proč vám to vadí, rázem budou všichni vědět, že je tím problémem on a nikoliv vy.

3. Při seznamování

Když se seznamujete s někým novým, je důležité si určit správné hranice. Souhlas je všechno, a pokud máte jen maličko pocit, že to vašemu protějšku nedochází, buď celou věc hned odpískejte, nebo ho na to slušně upozorněte. Pokud i tak cítíte nátlak, je v takovém případě nejlepší odejít.

4. V práci

V práci je nejlepší používat neutrální, slušné, ale rázné fráze typu: „Tohle se mi nelíbí“ nebo „Co si to dovolujete“. Jakmile tyto nepomůžou, je nejlepší věc urychleně nahlásit nadřízenému nebo na personálním oddělení.

5. Když je nátlak fyzický

Pakliže nejste zběhlí v libovolném umění sebeobrany, je podle odborníků nejlepší zůstat u slovní obrany. Proti agresorům je třeba vystupovat rázně, přitom slušně. Je u toho také třeba mít pevný postoj, nedávat najevo strach a nebát se mluvit opravdu nahlas.


Přečtěte si také