Sex a vztahy

8. října 2020 12:41

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 10 zdánlivě neškodných frází, které jsou ale ve skutečnosti toxické. Ujistěte se, že je neříkáte!

Když je nám smutno, často se obracíme na své blízké. Jenže co když nám slova našich nejbližších ještě více přitíží? Řeč je o toxické pozitivitě, kdy na první pohled pozitivní fráze vyvolávají negativní emoce. Dejte si na ně pozor, třeba je také říkáte!

Představujeme vám několik zdánlivě pozitivních frází, které druhému člověku jen přitíží a mohou ranit city. Tohle raději blízkým neříkejte!

1. Jsi v pěkném průšvihu!

Člověk, který je v nějakém maléru, o tom bezpochyby ví, a je proto zbytečné ho touto frází ještě více stresovat. Vezmete mu tím pocit naděje na zlepšení a bude ještě více rozrušený.

  • Lepší způsob podpory je: „Vidím, že nejsi ve své kůži. Můžeš mi kdykoli zavolat, vždycky tě rád vyslechnu.“

2. Jsi silný. Zvládneš to!

Obvykle něco takového člověk slyší, když se vůbec necítí být silný. Touto frází se sice člověka snažíte motivovat a dodat mu sílu, ale podle psychologů to osobě jen připomíná, jak moc se cítí být bezmocná.

  • Lepší způsob podpory je: „Nedokážu si představit, jak je to pro tebe těžké. Můžu ti nějak pomoct?“

3. Čas vyléčí všechno.

Tato fráze je sice pravdivá, ale člověk na druhé straně ji rozhodně slyšet nechce. Přeje si, aby smutek skončil okamžitě a tyto otřepané věty mu opravdu nepomůžou.

  • Lepší způsob podpory je: „Přál bych si, aby se to stalo jinak. Jsem tu ale pro tebe a spolu to vyřešíme.“

4. Není to nejhorší věc na světě.

Skutečnost, že se váš blízký má lépe než hladovějící děti v Africe, ho šťastnějším neudělá ani ho nezbaví bolesti. Někteří lidé mají tendenci, často neúmyslně, problém druhých zlehčovat, ale má to jen opačný výsledek a trápící se člověk se cítí ještě hůř.

  • Lepší způsob podpory je: „Můžu udělat něco, abych ti pomohl?“ Navrhněte něco konkrétního, například vyzvednout děti ze školy nebo zajít do supermarketu.

5. Nikdy jsem ho/ji neměl rád/a.

Tohle je ta nejhorší po rozchodová fráze, jakou můžete říct svému blízkému. Nijak nepomůže vyřešit bolest a ještě ke všemu přiměje druhou osobu přemýšlet, proč jste jí to neřekli dřív.

  • Lepší způsob podpory je: „Zasloužíš si člověka, který si tě bude vážit!“

6. Říkal jsem ti to!

Když se člověk dostane do problémů, už tak se cítí špatně. Tato fráze celou situaci jen zhoršuje a vyvolává v člověku agresi a vztek. Lidé, kteří si myslí, že mají vždy pravdu si nikdy nenechají ujít příležitost, aby upozornili na chyby druhých. V tomto případě by ale opravdu měli raději mlčet.

  • Lepší způsob podpory je: „Už to nijak nezměníš, tak pojď společně vyřešit, jak to napravit.“

7. Rád bych pomohl/a, ale …

Tuhle větu fakt neříkat! Pokud si budete chtít najít čas pomoci, prostě si ho uděláte. Nehledejte záminky a buďte upřímní.

  • Lepší způsob podpory je: „Jasně, dej mi půl hodiny a můžu být u tebe!“ nebo upřímně: „Promiň, teď se vážně nemůžu utrhnout, ale co třeba zítra?“

8. Možná mě nebudeš chtít poslouchat, ale stejně to řeknu!

Touto frází nedáváte absolutně posluchači na výběr a můžete narušit hranice mezi vámi. Automaticky i počítáte s tím, že to, co blízkému řeknete mu nijak nepomůže a nebude se mu to líbit.

  • Lepší způsob podpory je: „Jsem v tom s tebou.“

9. To nic není. Nedělej si s tím starosti!

Tato fráze může znehodnotit pocity vašeho blízkého a všeho, co je pro něj důležité. Pokus o podporu se mu může navíc zdát bezcitný a zbytečný.

  • Lepší způsob podpory je: „Když jsem se já cítil/a špatně, taky jsi mi pomohl. Teď je řada na mě, abych ti pomohl/a.“

10. Co tě nezabije, to tě posílí.

Tuhle frázi prostě neříkejte. Nikomu tím nepomůžete a už vůbec ho nerozveselíte, naopak. Pokud by nás negativní události měli opravdu jenom posílit, všichni lidé by byli superhrdinové.

  • Lepší způsob podpory je: „To, co se ti stalo je hrozné, zažila jsem něco podobného.“

Samozřejmě musíte jednat intuitivně a empaticky. Vy sami nejlépe znáte své nejbližší a žádný přesný návod na vztahy není, ale doufáme, že jsme vám alespoň trochu pomohli a některým frázím se vyhnete obloukem. Zkuste se jen vcítit do jejich kůže a hned budete vědět, co máte říct!


Přečtěte si také