ODHALENO: 11 vlastností vašeho partnera, které o vás prozradí více, než tušíte. Podle čeho si vybíráte životní lásku?

Myslíte si, že výběr partnera je čistě o náhodě? Dokážeme vám, že to není až tak úplně pravda.

Láska je nevysvětlitelný jev a obvykle neexistuje jednoznačná odpověď na to, proč se zamilujete do určité osoby. Přesto však to, koho si vyberete za svého partnera, může opravdu říci hodně o vaší povaze. Ve skutečnosti totiž není náhoda, že se zamilujete zrovna do vysoké nebo či malé osoby nebo do někoho, kdo je velmi emocionální, nebo naopak extrémně racionální. Vaše rozhodnutí dokonce mohou ovlivnit i domácí mazlíčci! Abyste lépe porozuměli vaší volbě partnera, máme pro vás XY důvodů, proč si vybíráte osoby s různými vlastnostmi a co to o vás vypovídá.

1. Podobné fyzické rysy

Několik studií ukázalo, že si lidé vybírají osoby, jejichž vzhled má hodně společného s tím jejich. Láska je totiž mimi jiné založena na sebelásce. Pokud si myslíte, že jste atraktivní, pak partner, který vypadá jako vy, pro vás bude atraktivnější než někdo, kdo vypadá zcela jinak.

2. Podobná míra atraktivity

Zaměřme se taky trochu na vzhled. Dost často se stává, že partneři ve vztahu vypadají skoro stejně. Vědci zjistili, že si totiž lidé vybírají osoby, které jsou ve stejné „zóně krásy“ jako oni sami. Zdá se, že takového člověka považují za nejvhodnějšího. Pokud vám tedy váš partner připadá atraktivní, tak vy jste nejspíš taky!

3. Emocionalita a racionalita

Existuje velice zajímavá rovnováha mezi emocionálními a racionálními lidmi. Zdá se, že se tyto dva protipóly většinou snaží vzájemně doplňovat. Výsledkem je pak perfektní pár. Jeden partner totiž může zůstat klidný, zatímco druhý udržuje plamen vztahu živý.

4. Laskavý typ člověka

U laskavých a empatických lidí je mnohem pravděpodobnější, že vytvoří harmonický vztah. Takoví partneři se nehádají a opravdu rychle nalézají kompromisy a společné názory. Tento typ lidí si navíc rychle a snadno porozumí s ostatními, a tak mají mnohem větší šanci, že s někým začnou randit. Jen se podívejte na svého partera: pokud vám připadá okouzlující, jste nejspíš okouzlující také.

5. Výškový rozdíl

Stává se vám často, že potkáváte vysoké muže s malými ženami nebo naopak? Občas může takový rozdíl působit až komicky, ve skutečnosti tento jev ale není vůbec překvapující. Muž totiž vypadá silnější a větší s malou dívkou a vysoká žena zase působí sebejistěji a úspěšněji. Pokud si tedy lidé vybírají malé partnery, chtějí se o ně starat, a pokud vysoké, chtějí být oni sami obklopení péčí a pozorností.

6. Plnější postava

V tomto případě se nemůžeme spoléhat na žádné vědecké studie, ale existuje přesvědčení, že plnoštíhlé ženy jsou symbolem zdraví a plodnosti. Dá se tedy říci, že pokud jsou muži připravení založit rodinu, dívají se spíše po takovýchto ženách. Existuje ale ještě jedna teorie, a to taková, že plnoštíhlé ženy vypadají silněji a jsou považovány za spolehlivé partnerky.

7. Podobnost rodičům

Už Sigmund Freud tvrdil, že si každý vybírá partnera, který vypadá jako rodič opačného pohlaví. Moderní studie pak zjistily, že vzhled našeho partnera je často podobný tomu, jak vypadali naši rodiče v době našeho narození. Ukázalo se také, že pokud rodiče mají dítě ve vyšším věku, jejich potomek si pak pravděpodobně najde staršího partnera. Zkuste si porovnat fotografie vašich partnerů s těmi od svých rodičů zamlada – jsou si podobní?

8. Domácí mazlíčci

Podle několika průzkumů ženy spíše zaujme muž s domácím mazlíčkem. Vytváří totiž obraz spolehlivé a zodpovědné osoby, která se dokáže postarat i o své potenciální potomky. Totéž platí i u žen s mazlíčky – muži je považují za pečující, milující a připravené na vážný vztah.

9. Zasloužené uznání/poznání?

Podle výsledků jedné studie zabývající se zákony přitažlivosti z různých úhlů pohledu existují lidé, kteří si zpočátku vůbec nebyli sympatiční a až později změnili svůj názor. Dost často se přece stává, že milí lidé vás nezujmou tolik, jako ti, které nějakým způsobem nesnášíte. Tento fakt může být důvodem, proč mnoho párů tvrdí, jak se po prvním setkání nenáviděli, a až později si uvědomili, že jsou si souzeni. Lidé prostě mají rádi situace, kdy na ně ostatní změní názor, považují to za malé vítězství, které pomáhá posilnit vztah s dotyčnou osobou.

10. Tempo chůze

Lidé v páru většinou chodí stejně rychle. Je to prosté, lidé se spíš oreintují na ty, kteří mají stejné tempo chůze než na pomalejší osoby. Je to totiž mnohem pohodlnější. Je přece úžasné, když můžete chodit vedle svého partnera a povídat si s ním, místo toho, abyste jej neustále doháněli.

11. Dominantní osobnostní rysy

Podle tradiční teorie osobnosti v sobě každý má část dítěte a část rodiče a jedna z nich je vždy silnější než ta druhá. Dětské duše jsou více nestálé, nevypočitatelné a naivní, zatímco rodiče mohou být až příliš starostliví a pečliví. Proto se tyto dva typy osobností ve vztahu dokonale vzájemně doplňují. Je dost pravděpodobné, že pokud se váš partner ve vztahu chová jako dítě, máte nutkání jej usměrňovat a vzdělávat, je to tak?

Sdílejte článek
Štítky láska partneři krása vztah Sigmund Freud výběr vzhled vlastnosti láska

Přečtěte si také