Sex a vztahy

15. ledna 2021 14:13

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 7 nejčastějších chyb, které dělají páry. Co vám zaručeně zničí vztah?

Více než polovina manželství končí rozvodem a procenta neustále stoupají. U odborníků si stěžují muži i ženy na několik dokola se opakujících chyb, které lidé ve vztahu dělají. Tohle je sedm těch nejčastějších, kterých byste se měli vyvarovat, pokud spolu chcete žít šťastně až do smrti.

1. Žijete jen vedle sebe

Společné trávení kvalitního času je pro vztah velmi důležité. Páry, které si spolu umějí užít chvíle, jsou ve vztahu spokojenější, protože zde platí pravidlo, že kvalita vyhrává nad kvantitou. Může se stát, že ačkoli spolu bydlíte, netrávíte společný čas povídáním, ale jen vedle sebe ležíte na gauči s telefonem v ruce. Snažte se proto dělat aktivity, které vás donutí spolu komunikovat, jako je například hraní společenských her nebo společná procházka.

2. Prostě jste si na sebe zvykli

Toto je pro vztah velká hrozba. Snažte se vyvarovat tomu, abyste začali brát partnera jako samozřejmost a součást rutiny. Odborníci tvrdí, že jedním z nejčastějších důvodů rozchodu je to, že se člověk cítí svým partnerem nedoceněný. Nezapomeňte, že je neustále co oceňovat, chválit a být partnerovi vděčný – třeba za uvaření večeře nebo výměnu žárovky.

3. Nedokážete se otevřít

Pokud se budete vyhýbat otevřeným rozhovorům s vaším partnerem, může být pro něj těžké vám důvěřovat, což je ve vztahu stěžejní. Neodstrkujte od sebe blízké a nezapomeňte vyjadřovat svému milému lásku a náklonnost.

4. Nerespektování hranic

Může se stát, že se s vaším partnerem budete cítit natolik komfortně, že si začnete plést své potřeby s potřebami vašeho milého a proniknete do jeho osobního prostoru. Snažte se proto respektovat hranice druhého a neberte si osobně, když jeho potřeby neodpovídají těm vašim.

5. Přestanete se o sebe starat

V průběhu let se lidé mění, ale to neznamená, že o sebe přestanete pečovat. Nepřestávejte pracovat na svém osobním růstu, zdravém životním stylu a čemkoli, co jste dělali předtím, než jste si našli lásku.

6. Máte nízkou sebeúctu

Lidé, kteří mají nízkou sebeúctu, se často bojí odmítnutí a dělají vše pro to, aby se ochránili. Nevěří, že jsou pro svého partnera dostatečně dobří, a že je může někdo skutečně milovat. Z tohoto důvodu očekávají, že vztah brzy skončí, a proto do něj dostatečně emocionálně nepřispívají a neustále zpochybňují svého partnera.

7. Vyhýbáte se konfliktům

Jistě si říkáte, že vztah bez hádek musí být pohádkový, ale opak je pravdou. Pokud se začnete vyhýbat konfliktům a budete skrývat své skutečné pocity, vaše frustrace vás stejně dožene. Konflikty nakonec vyplují napovrch a vznikne z toho zbytečně velká hádka. Mluvte proto vždy o svých pocitech dřív, než bude příliš pozdě.


Přečtěte si také