Sex a vztahy

30. dubna 2021 12:14

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 7 situací, kdy je lepší partnerovi neříkat pravdu. Kdy je lhaní povoleno?

V ideálním vztahu neexistují žádné lži ani přetvářka. V tom reálném je ale obojí běžnou součástí našich životů, a tak se čas od času nějaké nevinné lži nevyhne nikdo z nás. V jakém případě lze lhaní tolerovat a kdy je načase zbystřit?

Podle výzkumu mohou paradoxně malé nevinné lži budovat důvěru mezi partnery. Vědci naznačují, že jsou partneři raději, pokud jim druhý zalže z dobrého úmyslu, než aby pravdou ochránil jen sám sebe. V jakých situacích je lhaní přijatelné a dokonce vítané?

1. Když váš partner zažívá krizi

Pokud jste už někdy zažili neúspěch, který vás doopravdy srazil na kolena, jistě nám dáte za pravdu, že to poslední, co jste chtěli od někoho slyšet, byly moralistické rady. A proto když například vašeho partnera vyhodí z práce, nepředhazujte mu jeho chyby, ačkoliv víte, že si za to může sám. V té chvíli potřebuje jen vaši podporu a objetí.

2. Když se bavíte o minulosti

Někdy ve vztahu přijdou chvíle, kdy se budete chtít vyhnout odpovídání na nepříjemné otázky ohledně vaší minulosti. Bouřlivé mládí má jednu velkou výhodu; jednou zaručeně skončí. Proto podrobně líčit historky, které by se hodily spíš do červené knihovny nebo by měly raději zůstat zamčené v šuplíku, není nutné.

3. Když se rozcházíte

Být iniciátorem rozchodu není nikdy snadné. Pokud už to musíte udělat, učiňte tak se vším všudy, tedy i s vysvětlením, proč to děláte. Při rozchodu na něj ale nemusíte vychrlit všechny stížnosti a připomínky, které ho zbytečně zraní. Zaměřte se jen na jednu věc, o které budete přesvědčení, že bude pro druhého užitečná.

4. Když chcete ukončit hádku

Ani jeden z vás nechce přiznat, že má ten druhý pravdu, takže máte tichou domácnost, i když se hádáte o zbytečnosti? Někdy je prostě lepší spolknout hrdost a říct „Máš pravdu, omlouvám se“. Uvidíte, že atmosféra se okamžitě změní a partner se vám záhy také omluví. Rozhodně tak ale neukončujte všechny vaše spory; malá lež se hodí jen v případě, když je důvodem hádky nějaká drobnost.

5. Když od partnera dostanete nevhodný dárek

V těchto případech můžete upřednostňovat zdvořilost před pravdou, abyste milého neurazili. Nezapomeňte, že se vám partner snažil udělat radost a vynaložil čas i úsilí, aby vás potěšil.

6. Když chcete zrušit schůzku

Každý občas zažil dny, kdy pro něj byla samota se sklenkou vína a nohama nahoře příjemnější než večer s přáteli nebo partnerem. Jen málo lidí ale dokáže pochopit, že za zrušenou schůzkou není žádný vážný důvod, ale jen lenost nebo dlouhý den v práci. V takových případech je pro obě strany příjemnější si něco vymyslet.

7. Když se zeptá, jestli mu to sluší

Nejlepšímu kamarádovi nebo dlouhodobému partnerovi můžete říct, že ty kalhoty ho rozšiřují nebo že tato barva šatů není úplně ideální. Pokud ale začínáte chodit s někým novým, měli byste volit slova opatrněji, zvlášť ve chvíli, kdy už jste ve společnosti a dotyčný s vybraným outfitem nic neudělá.


Přečtěte si také