Sex a vztahy

13. dubna 2021 10:25

brejsova.t@gmail.com

ODHALENO: 7 chyb, kterých se při hádkách s partnerem dopouštíte. Co NEDĚLAT?

Je jasné, že pokud s někým dlouhodobě žijete, tak se občas pohádáte. Někdy se jedná o banalitu, jindy o vážnou věc. Ať tak či onak, je důležité si dát při hádce pozor na určité věci, které vám doopravdy mohou zničit vztah.

Hádky a řešení konfliktů jsou nedílnou součástí každého vztahu a nijak nemusí souviset s jeho funkčností či nefunkčností. Ovšem za předpokladu, že je budete řešit konstruktivně a se zdravým rozumem. Čemu byste se měli při sporu vyhnout?

1. Nedržíte se tématu

Začali jste se hádat kvůli jedné věci, ale najednou vytahujete staré křivdy a sváry. Nezapomínejte, o čem se vlastně hádáte a neodbíhejte k jiným tématům; loni…, tvoje matka… apod.

2. Obviňování partnera

Ukazovat prstem na druhého a říkat: „Za tohle můžeš ty“ nebo „Je to všechno tvoje vina“ není nejlepší způsob, jak vyřešit problém. Zkuste být trochu trpělivější a nedělejte zbytečné soudy.

3. Tichá domácnost

Možná volíte tichou domácností k potrestání partnera, chcete se vyhnout konfliktu, nebo je to váš způsob toho, jak mu sdělit vaše rozhořčení. Ať už je ale důvod jakýkoli, není to zdravé řešení problému. Tichou domácností nikdy nic nevyřešíte.

4. Neposloucháte

Jakmile vám partner něco vytkne, berete to jako osobní urážku, protáčíte oči nebo hlasitě vzdycháte, abyste mu dali najevo, jak vás otravuje to, co říká. Příště zkuste dát své polovičce prostor na to se vyjádřit a vyslechněte její postoj. Lépe se vám bude hledat řešení.

5. Hádky přes telefon

Hádkou skrz textové zprávy nikdy nic nevyřeší. Jakmile cítíte jisté napětí nebo příchod sporu, řekněte partnerovi, že problém vyřešíte až osobně. Vyhnete se tak nepříjemným nedorozuměním, které by mohly skrz smsky vzniknout.

6. Používáte drsná slova

Pořádná hádka ve vás může vyvolat to nejhorší a přimět vás říct věci, které byste nikdy neřekli. Mějte ale na paměti, že svá slova jen těžko vezmete zpět a vašemu partnerovi můžete ostrými slovy doopravdy ublížit.

7. Používáním slov „nikdy“ a „vždy“

Jakmile použijete tato slova, v zásadě říkáte svému partnerovi, že nikdy neudělá nic dobře a nevěříte, že se z chyb může poučit. Zevšeobecňováním, kdy jeden dílčí problém vztáhnete prakticky na celý život toho druhého, je nejspolehlivější cestou, jak jej maximálně vytočit.


Přečtěte si také