ODHALENO: 7 varovných signálů, že je váš přítel až příliš ochranitelský. Tohle je už nezdravé!

Přespřílišná partnerova snaha vás ochránit může občas hraničit až s posedlostí. Jak od sebe odlišit ale zdravé chování od toho toxického?

Důvěra je v partnerství velmi důležitá a bez ní nemůže vztah nikdy stoprocentně fungovat. Toxická snaha vás chránit může souviset s nízkým sebevědomím a nedůvěrou, kterou k vám přítel chová. Člověk se tak většinou chová kvůli strachu ze ztráty člověka, s nímž je. Jaké jsou varovné signály toho, že se partner topí ve svých nejistotách a kvůli tomu nad vámi drží nebezpečnou „ochranitelskou ruku“?

1. Láska od první minuty

Místo užívání si prvních letmých dotyků a poznávání se vám partner vyznal lásku hned na prvním rande. A nejen to, očekával to stejné i od vás. Láska ale přece není na povel a často vyžaduje trpělivost a čas. Nenechte se nutit něčeho, co je vám nepříjemné.

2. Přehnaná žárlivost

Myslí si, že je do vás zamilovaná celá lidská populace, a že flirtujete se všemi, kdo kolem vás projde. Takto vypadá nejistota v praxi. Ve chvíli, kdy vás slyší mluvit o někom jiném, ho okamžitě považuje za rivala a rozzuří se. Typické otázky jako kde jste, s kým jste a o čem se spolu bavíte, jsou na denním pořádku.

3. Snaží se vás odříznout od přátel

Nechce, abyste trávili čas se svými kamarády, protože chce být vaším středobodem vesmíru on sám. Pomalým izolováním od přátel docílí toho, že vás bude mít pořád pro sebe a citovým vydíráním ve vás vyvolá neblahý pocit viny.

4. Neustálé výčitky

Jakmile se hádáte, partner se velmi rychle rozzlobí a okamžitě vás obviňuje ze svých pocitů. Místo toho, aby řekl „Jsem naštvaný“, řekne „Ty mě vždycky tak naštveš“. Mistrovsky překrucuje věci tak, že z hádky pokaždé vyjdete špatní vy, přitom svoji chybu on sám nikdy neuzná.

5. Říká vám, co smíte nosit

Přespříliš ochranitelský partner nechápe, že se neoblékáte pro ostatní, ale pro sebe. Kontroluje, co nosíte a kolik kůže ukazujete. Bezdůvodně žárlí kvůli své nejistotě a nechce, abyste na sebe poutali mnoho pozornosti.

6. Kontroluje váš telefon

To, že jste ve vztahu, neznamená, že váš osobní prostor zmizel. Je normální, když se váš partner ptá, kde a s kým jste, ale ne, pokud se z toho stane posedlost. Nikdo nemá právo kontrolovat váš telefon. Někteří partneři dokonce zajdou až tak daleko, že si do telefonu nainstalují sledovací aplikaci, aby měli okamžitý přehled o tom, kde se zrovna jejich protějšek nachází.

7. Sleduje vás pro vaši bezpečnost

Jen s ním můžete být doopravdy v bezpečí. Takový většinou bývá jeho argument. Jakmile mu okamžitě neodepíšete na esemesku, je schopný z toho udělat scénu a vyčítat vám vaši nečinnost. Takové chování značí, že vám vůbec nevěří.


Přečtěte si také