Sex a vztahy

12. května 2021 07:41

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 8 lekcí lásky od párů, které se rozvedli a pak se zase vzali! Co doporučují?

Většina lidí, kteří se rozvedou, už se dohromady nedají. Existují však páry, které dávají své lásce druhou šanci a nakonec zůstanou navždy spolu. V tomto procesu se dozvědí něco nového o tom druhém, jak s někým navázat trvalý vztah.

1. Tráva není na druhé straně zelenější.

„Moje žena a já jsme byli manželé 17 let a někdy kolem čtyřicítky jsme oba začali pochybovat o naší společné budoucnosti“, napsal jeden z uživatelů na Reddit. „Takže jsem požádal o rozvod. Po třech letech mi bývalá žena zavolala, že náš mazlíček, kterého jsme měli dřív společného, umírá. Šel jsem za ní a povídali jsme si. Uvědomili jsme si, že tráva není na druhé straně zelenější a že jsme po celou dobu hledali něco, co bylo přímo před námi. Šli jsme na to velmi pomalu a znovu jsme se v příštích několika měsících začali setkávat. Nyní jsme šťastnější než kdy jindy,“ tvrdí muž.

2. Pracujte na své emoční zralosti.

„Měli jsme několik problémů najednou, od finančních až po nemoc. Nakonec jsme se navzájem nenáviděli a přátelsky jsme se rozvedli. Po dobu tří let jsme sporadicky mluvili o Vánocích nebo narozeninách, ale vždy to skončilo hádkou. Nakonec jsme kontakt přerušili,“ tvrdí jeden z uživatelů Redditu. „O několik let později mi pověděla o společném příteli a dohodli jsme se, že se setkáme. Všechno proběhlo dobře a začali jsme se častěji vídat a navazovat vztahy. Mluvili jsme o našich problémech a oba jsme si uvědomili, že jsme se zlepšili v těch oblastech, s nimiž jsme dříve bojovali – a také, že jsme nyní mnohem emocionálně dospělejší. Znovu jsme se vzali, i když v tajnosti.“

3. Nemusíte být spolu 24/7.

„Můj otec a nevlastní matka se rozvedli a během pár let spolu sotva promluvili. Poté, co šel můj bratr na vysokou školu, otec začal provádět domácí opravy, které nemohla moje nevlastní matka sama udělat. Brzy spolu začali chodit na večeři. Pak se začali společně procházet a někdy otec přespal na gauči. Poté, co odešla na vysokou i moje sestra, začal být doma častěji. Kdykoli se pohádali, vrátil se do svého domu a dal jí čas, aby se uklidnila. Když už uběhlo od jejich rozvodu víc než 20 let, uznali, že je hloupé mít dva samostatné domy, a tak se dali oficiálně dohromady a koupili si nový dům. Mají však oddělené ložnice, takže když se pohádají, mohou si od sebe odpočinout,“ napsal další z uživatelů Redditu.

4. Stojí za to vynaložit další úsilí.

„Moje žena se se mnou rozvedla čtyřech letech vztahu s odvoláním na nedostatek pozornosti, porozumění a tak dál. Měla také problémy se sebeúctou a těžkou depresí pramenící z jejího dětství. Byl jsem studentem prezenčního studia se dvěma zaměstnáními na částečný úvazek. Byli jsme od sebe jen necelý rok a pak mi řekla, že mě chce zpátky. Navštěvuje psychiatra, aby se pokusil najít lék, který by pro ni fungoval. Mám jedno zaměstnání na plný úvazek a poslední rok na vysoké škole. Také jsem se naučil věnovat více času jen jí a nežít jen prací, začal si plánovat schůzky s ní a častěji jsme chodili ven. Doufejme, že bude všechno i nadále probíhat hladce, protože tu ženu miluji víc než život sám,“ píše další muž, který má účet na Redditu.

5. Někdy musíte počkat na správný čas.

„Můj manžel a já jsme nebrali nic příliš vážně, dokud nebyl počat náš syn. Pak jsme se vzali, ale on radu let po svatbě nesnášel naše životy. Náš druhý syn přišel a napětí rostlo. Po šesti letech jsme se shodli na tom, že to skončilo. Jednoho dne se mi auto pokazilo. Zavolala jsem mu a on přišel na pomoc. Nakonec jsem ho pozvala na večeři. Zůstal a my jsme si konečně mohli uvědomit, že ve skutečnosti nás oba navzájem nenávidí. Dítě a svatba v devatenácti – o životě jsme neměli ponětí. Dali jsme to znovu a jsme stále spolu už 13 let později. Nemůžeme být šťastnější. Někdy lidé potřebují jen dýchat a růst, než učiní správná rozhodnutí,“ napsala další uživatelka na Reddit.

6. Nikdy není příliš pozdě.

„Můj dědeček si vždy málo cenil času se svou rodinou, sotva tam byl, když jeho 5 dětí vyrůstalo. Nakonec se s manželkou rozvedli. Když odešel do důchodu (v zásadě nikdy neodešel do důchodu a stále trávil hodiny pomáháním klientům), dali se znovu dohromady a znovu se milovali. Vzali se ve věku 86 a 89 let,“ napsal jiný muž na uživatelské fórum.

7. Dejte si navzájem prostor.

„Moje matka a otec se rozešli, když byli mladí se dvěma dětmi a neuvěřitelně se pohádali. Byl to opravdu drsný rozvod, zejména pro nás děti. Byli od sebe asi tři roky. Uplynulo několik let, během kterých se scházeli a rozcházeli. Nakonec oba získali stabilní zaměstnání a začali se více vídat. Když mi bylo devět, rozhodli se pronajmout si dům. O rok později zjistili, že matka čeká moji malou sestru. Vzali se znovu asi rok poté, co se narodila. To bylo před 21 lety. Jsou jedním z nejšťastnějších párů, jaké jsem kdy viděl. Někdy stačí jen prostor,“ píše uživatel Redditu.

8. Pokud je tvá láska zvláštní, na ničem jiném nezáleží.

„Můj první manžel a já jsme se po škole vzali docela mladí. Byli jsme šťastní, ale zdálo se, že se naše životy pohybují různými směry. Rozešli jsme se. Chodili jsme s jinými lidmi, ale bez pocitu takové té osudovosti a jistoty, který jsme měli navzájem. Víc než deset let poté jsme se dali znovu dohromady a nikdy jsme nebyli šťastnější. Nyní máme životní zkušenost, že to, co máme, je nenahraditelně zvláštní. Hloupé malé věci, které se tehdy zdály jako problém, už nepovažujeme za důležité. Jsme moc šťastní.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také