Sex a vztahy

26. listopadu 2019 11:51

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 8 tipů, jak rychle zapomenout na svého ex. Co můžete udělat hned?

Čas všechno zahojí a ono tě to přebolí, to je věta, kterou můžete po rozchodu nejčastěji slyšet. To ale nebrání tomu, abyste si sestavili akční plán, jak z toho ven.

1. Poperte se s bolestí. Rozchod způsobuje nesnesitelné psychické utrpení. Abyste se z toho dostali, nemůžete období smutku nijak uspíšit. Ponechte si na smutek jen tak dlouho, jak potřebujete.

2. Nespadněte do pasti idealizace vztahu. Máme tendenci vzpomínat na to dobré, nikoliv na to špatné, co neklapalo. Idealizovat si vztah a říkat si, že byl vlastně úžasný, ničemu nepomůže. Naopak, sepište si seznam věcí, proč vztah selhal. Uvědomte si nedostatky partnera a připomínejte si je, když budete chtít udělat krok zpět.

3. Změňte své myšlení a spojence. Podle studií je nejtěžší osvobodit se od postavy partnera jako od vašeho spojence. Je to člověk, na kterého spoléháte, že vás podpoří, bude tu vždy pro vás. Zapomeňte na to a zkuste pochopit, že můžete svou připoutanost změnit. Odpojte se tak, že si najdete někoho jiného, kdo je vám blízký – nejlépe sestru, rodiče či vaše vlastní děti. Travte s nimi víc času, abyste pochopili, že blízkost a intimita nemusí nutně vycházet z vašeho bývalého partnera.

4. Odmítněte přátelství. Stokrát si můžete říkat, že budete přátelé, ale nemůžete být přáteli. A vy to víte. Nenechte se oklamat, ať jste vztah rozbili za špatných, nebo dobrých podmínek. Nemůžete se okamžitě stát přáteli. Přátelství někdy není možné vůbec, jindy až když už nemáte žádné romantické emoce vůči této osobě.

5. Eliminujte možnost kontaktu. Neměli byste se s tímto člověkem často vídat, a proto se pokuste jej nekontaktovat. Žádné telefonní hovory, maily či jiné texty. Ujistěte se, že jej nebudete mít ani jinde na sociálních médiích. Budete muset být silní a asertivní, protože s vámi možná bude chtít navázat komunikaci a budete muset vysvětlit, že to není užitečné. Pokud to nefunguje, musíte osobu ignorovat či blokovat.

6. Nekontaktujte jeho přátele ani rodinu. Nic takového není dobrý nápad. Jakmile se rozejdete, je dobré nemluvit ani s jeho příbuznými, mohli byste být v pokušení se na něj zeptat, mohou vám připomenout bývalého a sdělovat informace z jeho života.

7. Vyhoďte věci, které vám ho připomínají. Věci, které vám ho připomínají, vyhoďte, všechno smažte, a to jak romantické maily, esemesky, nebo hlasové nahrávky. Dokonce i fotografie. Pokaždé, když se podíváte na něco, co vám ho připomíná, můžete začít pochybovat o tom, jestli nebyla chyba se s ním rozejít.

8. Najděte si novou vášeň. Abyste bránili případné bolesti, musíte nějak zaplnit čas, který jste strávili předtím jako pár. Musíte dělat něco, co vás baví, nebo co jste chtěli vyzkoušet už měsíce. Možná jde o taneční lekce, registraci do knihovny nebo cokoliv jiného.


Přečtěte si také