Sex a vztahy

27. května 2021 14:34

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: 9 mýtů, které jsme se naučili z romantických filmů! Proč můžou zničit váš vztah?

Romantické filmy jsou skvělou relaxací, ale neměli byste si z nich brát příklad v reálném životě. Máme pro vás několik mýtů, které si z filmů nejspíš pamatujete i vy.

1. To, co se má stát, se prostě stane. Jestli věříte na osud, tak by pro vás mohlo být lákavé uvěřit pocitu, že nemusíte udělat nic pro to, abyste svou lásku našli a udrželi si ji. Jenže to vede v praxi ke krátkým vztahům, které zaniknou, jakmile se objeví problémy.

2. Ve filmech existuje láska na první pohled. Tak to ale bohužel není, jde jen o to, že je to pro filmaře pohodlná věc. Rozhodně je to jednodušší, než kdyby se měli ti dotyční sáhodlouze poznávat. Budování vztahu však vždy zabere hodně času.

3. Když se dva lidé hádají, znamená to, že prožívají vášnivou lásku. I když by to tak mohlo z romantických filmů vypadat, ve skutečnosti tento mýtus může vaše vztahy poškodit. I když je nesouhlas normální, tak rozbíjení věcí, slzy, křik a bouřlivé scény jsou spíše znakem neovládání hněvu než velkou láskou. Extrémní hádky by ve vztazích být neměly.

4. Přijede princ na bílém koni… Tuhle pohádku si možná reálně spousta žen představuje, ale ani v reálném životě ani ve filmech na tom není zrnko pravdy. Když už do vašeho života někdo vstoupí rychle a nečekaně, většinou jde o krátkodobou lásku. Filmy někdy utvrzují v přesvědčení, že život bez vztahu je neúplný, což není pravda.

5. Někde na vás čeká někdo, jehož povaha k vám naprosto sedne. A některé filmy navíc ukazují, že je dobré lhát o tom, kdo jsme a co chceme, stejně tak potom skončíme s člověkem, který se nám líbí. To je ale mýtus. Naopak lži prohlubují nedůvěru vůči dané osobě.

6. Neexistuje nic, co by opravdová láska nemohla napravit. Z filmů to vypadá, že je možné druhou osobu změnit, i když se chová příšerně, ale lidé se bohužel moc často nemění. Pokusem o změnu druhého trpí spíš člověk sám.

7. Všechno, na čem záleží, je vzhled. Filmy se nás snaží často přesvědčit, že změna účesu nebo módního stylu nás přivede k osobě, která se nám líbí, i když před tím neměla zájem. Tak to ale bohužel nefunguje.

8. Hraní nedostupných. Ukazujete člověku, o kterého máte zájem, že vlastně zájem nemáte, ignorujete ho, čímž však porušujete pravidlo, že „ne znamená ne“, což podporuje nebezpečné pronásledování.

9. Zůstaneme přátelé. To je další oblíbený mýtus, že druhý člověk vždy ocení nabídku přátelství. Někdy je naopak lepší to úplně uzavřít, protože jinak takové přátelství může poškodit budoucí vztahy.


Přečtěte si také