ODHALENO: Máte pravidelný sex? Jeho nedostatek může být podle vědců nebezpečný. Co vám hrozí, když si neštrejchnete?

Být vámi bychom to raději neriskovali...

Odborníci tvrdí, že lidé potřebují mít pravidelně sex, aby se cítili co nejlépe. Bez něj jsou prý smutnější. A nejvíce pak trpí ženy – pocity lhostejnosti, únava, ztráta libida – to všechno je u nich důsledkem prodlouženého období sucha. Sexuální terapeutka Sari Cooperová říká, že když lidé mají sex, obvykle mají zároveň i kontakt s kůží partnera. Tento druh kontaktu je přitom primární způsob, jakým byl už v raném dětství každý utěšován při kontaktu s matkou. Při sexu nejvíce dochází k hlazení a dotýkání, což pomáhá regulovat náladu obou zúčastněných. Lidé, kteří jej dlouho nemají, tak mohou být línější, méně vitální, mohou se cítit neviditelní a opomíjení.

Nedostatek sexu také může vést k tělesným změnám u žen, kvůli kterým pro ně může být těžší si tento akt užívat. Největší problém to může být u žen v přechodu či starších. Ženy vě veku 20 nebo 30 let mají dostatek estrogenu, který zajišťuje, že vagina zůstává zdravá, pružná a zvlhčená. Tyto vlastnosti se u žen, kterým je například 60 a estrogenu mají méně a méně, ztrácí. Jiná doktorka, Lauren Streicherová, tvrdí, že sex také zmírňuje menstruační bolesti. Děloha je totiž sval a mnoho žen má při orgasmu kontrakce v děloze, které přispívají k tomu, že menstruační krev odteče rychleji a následně se sníží menstruační křeče. Může dojít i ke zvýšení hladiny endorfinu, což také na tyto křeče pomáhá.

Ke snížení frekvence pohlavního styku často dochází v dlouhodobých vztazích. Není však dobré si sex plánovat a vytvářet jakési „sexuální rozvrhy“. Ty možná zajistí pravidelnou postelovou aktivitu, na druhou stranu by se ale sex časem mohl stát stresující záležitostí, místo aby naopak stres zaháněl. Partneři totiž mohou mít v hlavě, že ačkoliv se jim zrovna nechce nebo nemají čas, musí tuto „povinnost“ splnit, protože to mají v kalendáři. Za takových okolností může být sex dokonce i nepříjemný či bolestivý, což je vyloženě kontraproduktivní. Takže si zapamatujte: sex ano, často, ale pouze jako zábava, dělejte to, když na to máte chuť, nikoliv proto, že musíte. To je jediná cesta, jak budete šťastní, spokojení a v naprosté duševní i tělesné pohodě.

Sdílejte článek
Štítky Sex sex nálada abstinence

Přečtěte si také