Sex a vztahy

31. března 2021 21:36

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Nezadaní lidé jsou v pokročilém věku méně osamocení, tvrdí studie. Jaké tipy od nich můžete odkoukat?

Měla by ses vdát, nebo navždy skončíš jako kočičí dáma. Takové poznámky musí vyslechnout hodně žen, které se rozhodly být single. Ale ukázalo se, že právě ti lidé, kteří se rozhodli dát přednost svobodě, nejsou zdaleka ve stáří tak osamocení, jak by se mohlo zdát.

Odhalení mýtu.

Jedna studie zjistila, že v dnešní době dokonce i starší lidé dávají přednost svobodě. Dospělí nepotřebují svého druha poblíž, aby je zachránili před osamělostí. Pokud mají blízké přátele nebo někoho, na koho se mohou obrátit, když strádají, cítí se stejně šťastně jako sezdaní lidé. Americký sociolog Eric Klinenberg dokazuje, že jednotlivci jsou více zapojeni do společenských akcí a mají lepší duševní zdraví. Eric ve své knize odhaluje výhody lidí, kteří žijí sami.

Jejich sociální vazby jsou silnější.

Svobodní lidé jsou častěji v kontaktu se svými přáteli a rodinou. Neexistuje nikdo, kdo by je odvedl od jejich sociálních vazeb. Lidé, kteří se sezdají, mohou být méně pozorní ke svým sourozencům, příbuzným a rodičům. Neukazují takovou podporu jako jednotlivci. Vědci navíc zjistili, že jednotlivcům se ze sociálních sítí dostává větší pomoci než těm sezdaným. Podle několika studií je lepší nezanedbávat přátelství, protože s přibývajícím věkem jsou stále důležitější.

Jsou technicky zdatnější.

Aby byli v kontaktu se svými přáteli a rodinou, musí vědět, jak používat moderní technologie. Jsou v dobrém vztahu se Skype, WhatsApp a dalšími sociálními sítěmi, protože se touží učit a mají na to čas. Naproti tomu manželé necítí potřebu jít tak daleko, protože již mají svoji druhou polovičku u sebe.

Využívají svou samotu.

Svobodní lidé věnují hodně svého volného času seberozvoji. Udržují si cennou práci ve velké úctě, více cvičí a mají méně negativních myšlenek kvůli pocitu soběstačnosti. Lidé, kteří se nikdy nesezdali, jsou soběstační a zažívají méně negativity. Překvapivě mají manželé, kteří jsou stejně soběstační, ve skutečnosti sklon k negativním emocím. Nezadaní také méně litují, protože mají svobodu volby a nepotřebují diskutovat o změnách se svým partnerem.

Sdílejte článek
Štítky vztahy manželé Skype sociální síť mýtus nezadaní WhatsApp singles Eric Klinenberg

Přečtěte si také