Sex a vztahy

14. října 2019 15:08

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tohle je důvod, proč je někdy dobré lhát svému partnerovi. Kdy je fakt nutné použít tzv. bílou lež?

Lhát se nemá, říkává se. A jasně, je to pravda. Potom jsou tady ale některé drobné lži, tedy věci, které je lepší partnerovi neříkat.

Takzvaná bílá lež je takovou malou, prosociální lží, která posiluje vztahy. Možná se ptáte sami sebe na to, jak může lež posilovat vztah. Je to koneckonců lež. Hranice mezi prospěšnou lží a tou, která může naopak váš vztah zničit, je hodně tenká. Ke vztahu však malé lži patří a dle expertů mohou dokonce vztah ještě posílit. Jde o to neříkat protějšku pravdu, abychom ho chránili před nepohodlnou pravdou.

V případě nevěry jde spíš o to ochránit sebe. Malá lež však pomůže v případě, kdy nechceme protějšek zbytečně ranit. Když se třeba žena ptá svého partnera, jestli v těch šatech vypadá tlustá, rozhodně nechce slyšet, že vypadá jako slon. I kdyby to byla pravda. Na tyhle typicky ženské otázky by měl chlap odpovědět vždy taktně a tak, aby potěšil. Další „lží“ je to, o čem nemluvíte – nevyplatí se třeba říkat partnerovi, jaké drobnosti vás na něm štvou anebo kolik ženských/chlapů jste v posteli měli…

Sdílejte článek

Přečtěte si také