Sex a vztahy

2. června 2020 15:10

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tohle je nová forma manipulace, na kterou by si měly dát pozor všechny holky. V čem má ničivé důsledky?

ODHALENO: Tohle je nová forma manipulace, na kterou by si měly dát pozor všechny holky. V čem má ničivé důsledky?

Existuje několik druhů manipulací, které vám mohou uškodit. Málokterá manipulace vám ale může ublížit tak jako právě gaslighting, manipulace, která je pojmenovaná podle stejnojmenného filmu. Jde o formu citového zneužívání, kdy se snaží partner (či jinak řečeno útočník) zasadit pochybnosti do hlavy svojí oběti. Následkem toho potom manipulovaná osoba ztrácí postupně důvěru ve vlastní úsudek, paměť, vnímání reality a svůj vlastní rozum.

Jinými slovy útočník se snaží přesvědčit svoji oběť, že je psychicky nemocná. Velkým problémem je to, že je tato forma manipulace špatně rozpoznatelná. Oběť je neustále vystavena velkému psychickému nátlaku a cílem je zpochybnit její vnímání. Dokáže takhle oběť manipulovat až do té míry, že pochybuje o vlastní hodnotě, vnímá se jako slabá a neschopná. Má pocit, že partnera potřebuje ke svému životu, je psychicky slabá, nemůže se spolehnout na svoje vidění světa – či k tomu potřebuje pomoc právě útočníka.

Je hlavně potřeba rozeznat, že s námi partner takto manipuluje. S manipulátory nemá smysl o ničem diskutovat, nejlepší rada odborníků zní odříznout se od nich. Útočníka poznáte dle toho, že se bude snažit neustále zpochybňovat váš psychický stav. Jedinou správnou reakcí je být v klidu a vysvětlit mu, že na to máte jiný názor, a nenechat se jím ovlivnit. Řešením také může být zapojit do rozhovoru třetí stranu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také