Sex a vztahy

23. února 2021 19:17

sarka.turcekova@gmail.com

ODHALENO: Tohle se stane s tvým tělem, když se zamiluješ! Proč je to tak příjemné?

Být zamilovaná je jednou z nejvíc příjemných věcí. Láska je totiž opojným pocitem, který působí na tělo víc než blahodárně.

1. Mozek produkuje dopamin, který způsobuje euforii. Když myslíš na milého, tvé tělo produkuje hormon, který je zodpovědný za pocit štěstí. Stejně dobře se můžeš cítit, když dělášněco, co vás baví. Vědci se domnívají, že skutečnost, že jsme odměněni za lásku pocitem štěstí, hraje důležitou roli při páření.

2. Láska snižuje krevní tlak. Stačí krátké povídání s tvým milovaným před odjezdem do práce nebo romantická večeře. Ale buď opatrná, jestli máš vyšší krevní tlak, nebude to stačit k úplnému vyřešení problému. Tento zdravotní problém je vhodné prodiskutovat s lékařem.

3. Sníží se tvoje tolerance proti bolesti. Když se díváme na pro nás významnou osobu, kterou máme rádi, tak podle vědců mozek spouští mechanismus, který snižuje pocity bolesti. I když to nepůsobí přesně jako anestezie, tak kdykoliv pomyslíš na milovanou osobu, můžeš se cítit lépe.

4. Nejspíš se zlepší tvoje fyzické zdraví. Už víme, že láska vede ke zdravějšímu srdci, silnějšímu imunitnímu systému, dokonce i k úbytku hmotnosti, a nadto delšímu životu. Takže slib „dokud nás smrt nerozdělí“ může být o to příznačnějším závazkem.

Sdílejte článek
Štítky láska bolest hormon dopamin

Přečtěte si také