Co bude s Top Gear - Obrázek 3
Autor: BBC Co bude s Top Gear - Obrázek 3

Co bude s Top Gearem? Známe 5 nejpravděpodobnějších scénářů!

petr cífka. Publikováno: 26.03.2015
Jeremy Clarkson dostal v BBC padáka a James i Richard ho budou následovat. Co na to Stig a zbytek pořadu?

reklama

Dva týdny trvající aféra je konečně vyřešena. BBC došetřila šarvátku Jeremyho Clarksona a jednoho z produkčních a rozhodla se, že slavnému moderátorovi neprodlouží smlouvu na další tři roky. Souběžně s tím se i jeho kolegové James May a Richard Hammond rozhodli, že odmítnou nabízené smlouvy a ukončí s BBC spolupráci. Co konkrétně tenhle bezprecedentní krok znamená?

Uvidíme tuhle partu ještě někdy pohromadě?

Viděli jste všechny? 10 nejnářezovějších epizod Top Gearu

Především stovky milionů liber ušlého zisku. BBC už předminulý týden nahradila vysílací čas Top Gearu starším materiálem (překvapivě nikoliv reprízami Top Gearu, ale zcela jiným dokumentem) a její sledovanost v daném slotu se propadla o několik milionů, což samozřejmě popudilo inzerenty, kteří si na tento čas zaplatili reklamu. Stejně tak je BBC bombardována zahraničními televizemi, které si předplatily vysílací práva na sezonu, která je momentálně neukončená. Zbývá dotočit a odvysílat tři díly, ovšem bez moderátorů to půjde jen těžko.

Další peníze musí BBC vyplatit za prodané lístky na show Top Gear Live, která se měla tento týden konat v Norsku. Na poslední chvíli byla zrušena a ve hvězdách je i osud dalších představení po zbytek roku, včetně toho předvánočního, které se koná pravidelně v Anglii a touhle dobou již bývá beznadějně vyprodané.

Jeremy Clarkson objímá severní magnetický pól. V pozadí upravená Toyota Hilux.

HOTOVO! Jeremy Clarkson dostal oficiálně padáka. Přečtěte si důvody a prohlášení ředitele BBC!

Na protest také fanoušci Top Gearu ruší předplatné tištěného magazínu, do kterého hlavní trojice přispívala svými články. BBC tak dennodenně přichází o obrovské peníze. Je to veřejnoprávní instituce, takže si to může dovolit, jak jinak si vysvětlit tenhle komerčně nedozírný masakr obětního beránka? Clarksonův Top Gear končí na vrcholu finanční formy. Všechno související se slavnou show se prodávalo jako nikdy předtím, ratingy byly na maximu, a teď to všechno skončí jednou fackou? Mnozí podotknou, že Clarkson, May a Hammond odcházejí na vrcholu svých sil, a že je to možná lepší, než kdyby po pár letech pořad zrušili kvůli nízké sledovanosti. Co ale vlastně bude dál? Pojďte si s námi vyvěštit pět různých scénářů...

1. Celá trojice přejde ke konkurenci

Protože Top Gear skončil jako tým, dá se předpokládat, že o něj budou mít ostatní zájem taktéž jako o kompletní balíček, jak ostatně naznačil sám James May. Už dříve se o Top Gear ucházely konkurenční stanice, ale BBC si byla moc dobře vědoma, co má za poklad. Top Gear jako značka samozřejmě zůstává u BBC a televize už nyní jedná o tom, koho by před kamerami nahradila. Je také dost dobře možné, že minimálně pro televizní vysílání mají všichni tři konkurenční doložku, která jim po několik let zabrání působit v jiných televizích.

BBC ovšem bude jejich odchod bolet, protože May a Hammond byli moderátory dalších úspěšných show, které byly často vystavěny kolem jejich osobností, takže nebude snadné je přeobsadit. S jejich odchodem zmizí i značná část jejich publika.

Co bude s Top Gear - Obrázek 1 Foto:

2. Clarkson zaútočí na internet

Zmínili jsme se o konkurenční doložce, která by Clarksonovi mohla zkomplikovat další působení na televizní obrazovce. Ovšem nikoliv na internetu, který je často z podobných smluv vyjmut. To ostatně umožnilo populárnímu americkému moderátorovi Jay Lenovi, aby se po skončení televizní kariéry přesunul na YouTube a založil tam populární pořad pro auto-moto fanoušky Jay Leno´s Garage. Clarkson by mohl udělat totéž a okamžitě by získal miliony příznivců i podporu automobilek.

3. Jeremyho odkoupí Rusové nebo Číňani

Ruská vojenská televize Zvezda už Clarksonovi oficiálně nabídla "na co si vzpomene". Samozřejmě jde jen o snahu vozit se na mediální vlně, která se kolem Top Gearu vzedmula, ale na každém šprochu... Rusové nebo Číňani by dokázali Jeremyho královsky zaplatit a nechat ho mluvit úplně o všem... tedy kromě toho, že jejich auta stojí za houby. Právě na téhle výjimce by to pravděpodobně celé ztroskotalo.

Co bude s Top Gear - Obrázek 4 Foto:

4. Všichni se usmíří a Top Gear přežije

Samozřejmě se množí konspirace, že je to celé jen velká hra a Clarksonovi i jeho kolegům šlo prostě o větší honorář. Proto blafovali a doufali, že tímhle skandálem vybičují BBC k tomu, aby couvla. A ono to nevyšlo. Také to mohlo být úplně naopak a Jeremy se snažil z nevýhodné smlouvy vycouvat, a proto udělal, co udělal... průšvih tak velký, že ho BBC musela chtě nechtě vyhodit. V obou případech je možné, že se obě strany po vychladnutí hlav opět sejdou u jednacího stolu a všichni zatleskají výslednému "happy endu".

5. Dinosauři vymřou a Top Gear s nimi

Ve svém novinovém sloupku se Jeremy zmínil nepřímo o tom, že dinosauři zákonitě vymírají a nelze proti tomu nic dělat. Použil tak podobný příměr, který jsme mohli vidět už dříve např. v bondovkách, kdy byl James Bond – dnešním měřítkem nikoliv alfa samec, ale sukničkář, ochlasta, notorický kuřák a politicky nekorektní a nepřizpůsobivý jedinec, v MI6 přehlížen a všelijak se hledal způsob, jak ho zbavit funkce. A s Clarksonem je to podle něj samotného podobné. V BBC byl prostě mnohým trnem v oku. A možná už ho přestalo bavit proti té přesile bojovat a odejde do důchodu, aby si užil nastřádané miliony.

Možná, že touhle aférou končí celá Clarksonova éra. Měl stovky milionů příznivců, ale také miliony lidí, kteří mu přáli jen to nejhorší. Přesně ty, kvůli kterým se dnes už prostě nemohou chlapi normálně poprat v hospodě, protože z toho oběma hrozí vyhazov z práce, kriminální vyšetřování a žaloba s tučným vyrovnáním na konci. Verbální i fyzické napadání zůstalo za branami dvacátého století, ať se nám to líbí, nebo ne. A kdo se snaží žít podle starých dobrých časů, ten močí proti čím dál tím silnějšímu proudu.

reklama